Paliwowa mafia okrada państwo

  

Gwałtownie spadają zyski państwowych koncernów Orlen i Lotos. Maleje też dochód państwa z podatków od paliw. Wszystko przez drogą benzynę i olej napędowy. Polacy, zamiast płacić za litr 5,5 zł, wolą dużo taniej kupić paliwa w szarej strefie. To dlatego oficjalna sprzedaż ON, która do tej pory rosła, w ubiegłym roku zmalała o 9 proc. i nadal spada - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Kiedy coś kosztuje więcej, niż mogą lub chcą zapłacić klienci, pojawia się mafia, która proponuje ten sam towar po dużo niższych cenach. Po tym, jak w rezultacie rekordowych notowań ropy naftowej ceny paliw na stacjach w 2012 r. osiągnęły najwyższy w historii poziom, mniej zasobni kierowcy zaczęli zaopatrywać się w benzynę, a zwłaszcza w olej napędowy w tzw. szarej strefie. Nic dziwnego, skoro ceny w niej są o 2–2,5 zł niższe na litrze od oficjalnych. Są tak niskie, bo mafia nie płaci żadnych podatków.

Wpływ na to, że paliwa na stacjach są drogie, mają też podatki, a stanowią one 40 proc. ceny. Rząd Donalda Tuska podniósł nie tylko VAT na będące w legalnym obrocie benzynę i olej napędowy. Coraz wyższa jest też akcyza paliwowa, przez którą benzyna 95 podrożała ostatnio o 11 proc., a olej napędowy aż o 13 proc. Ale nadmierny fiskalizm ma czasami odwrotny do zamierzonego skutek. Ludzie, zamiast płacić coraz więcej, wolą korzystać z oferty mafii paliwowej.

Efekt jest taki, że w pierwszych miesiącach 2013 r. oficjalna sprzedaż paliw zmalała o kilkanaście procent, a państwowe dochody z podatków od paliw zamiast rosnąć, dramatycznie spadają. Tylko w pierwszym kwartale br. wpływy do budżetu z samej akcyzy paliwowej zmalały o ponad 300 mln zł. Według szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego straty państwa, wynikające z oszustw podatkowych, sięgają 3 mld zł rocznie. Wskutek rozszerzającej się wciąż szarej strefy poważne kłopoty przeżywają też koncerny paliwowe.

Więcej w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Brudne ręce warszawskiego ratusza? Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. osadów z "Czajki"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W poniedziałek złożę zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz - powiedział Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski. Dodał, że odnalazł w gm. Jeziora Wielkie doły, do których - jego zdaniem - mogą być przywożone osady z oczyszczalni ścieków "Czajka". - Pewne jest to, że takie odpady - poszlamowe, są wywożone i zakopywane na terenie tej gminy - stwierdził.

Stachowiak, który jest prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i liderem Solidarnej Polski w regionie kujawsko-pomorskim powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że "TVP Info podało, że odpady z Czajki były wywożone m.in. do jednej z gmin w województwie kujawsko-pomorskim, czyli Jezior Wielkich".

Ja ustaliłem na miejscu m.in. po rozmowie z wójtem, że tam jest "firma krzak", która wywozi różne odpady m.in. osadowe. One są w miejscowości Wójcin zakopywane w dołach. Gmina nie może poradzić sobie z tą firmą, która prowadzi ten proceder w sposób nielegalny 

- dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288992-scieki-trafialy-do-wisly-ciezarowki-wywoza-odpady-poza-warszawe-a-trzaskowski-ucieka-wideo]

Zaznaczył, że w gminie Jeziora Wielkie (Kujawsko-pomorskie) nie ma składowiska odpadów ani możliwości ich przeróbki, a jest firma, która "w sposób nielegalny je zagospodarowuje".

Oczywiście kartki na osadach w tej gminie nie ma, ale prawdopodobieństwo tego, że są to osady z "Czajki" jest bardzo duże. Pewne jest to, że takie odpady - poszlamowe, są wywożone i zakopywane na terenie tej gminy

- stwierdził Stachowiak.

Podkreślił, że w jego ocenie nie ma wątpliwości odnośnie popełniania przez kogoś przestępstwa.

"Jeżeli informacja z TVP Info o wywożeniu odpadów z Czajki do tej gminy jest pewna, a ja ją tak traktuję, to zlokalizowaliśmy dokładne miejsce - nie składowisko, ale doły, do których trafiają odpady. Ten szlam jest zakopywany w ziemi"

- powiedział PAP.

[polecam:https://niezalezna.pl/289030-czyn-zagrozony-kara-pozbawienia-wolnosci-do-10-lat-jest-sledztwo-ws-czajki]

Stachowiak, który kandyduje do Sejmu z 8. miejsca na liście PiS w okręgu bydgoskim (nr 4) zapowiedział, że w poniedziałek złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez warszawski ratusz.

[polecam:https://niezalezna.pl/289007-wladze-warszawy-nie-poinformowaly-kancelarii-prezydenta-o-awarii-spalarni-w-czajce]

"To miasto stołeczne Warszawa informuje, że odpady z Czajki są utylizowane w sposób prawidłowy. To ratusz wynajął firmy do tego celu, a one najprawdopodobniej zakupują osady w dołach" - wskazał Stachowiak.


Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informowało w czwartek, że na przełomie listopada i grudnia ub.r. z eksploatacji została wyłączona Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni. Przedsiębiorstwo zaznaczyło jednocześnie, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie Stacji nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków "Czajka".

Od tego czasu z oczyszczalni wywożone są odpady pościekowe. Jak informowało MPWiK, miesięczny koszt ich wywozu to 1,7 mln zł (wyliczony na podstawie kosztów wywozu od 01.01.2019 r. do 31.08.2019 r.), ale w tym samym okresie spółka nie poniosła miesięcznych kosztów, czyli około 0,8 mln zł, które ponosi, jeśli działa spalarnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl