Reakcja Izraela na nowelizację Kpa w Polsce. Nowy ambasador nie przyjedzie do Warszawy

Podpisanie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę spotkało się z reakcją Izraela. Szef MSZ tego kraju w internetowym wystąpieniu zasugerował, by ambasador Marek Magierowski nie wracał na razie do Izraela. Z Polski wyjechać mają ważni urzędnicy ambasady Izraela, a nowo mianowany ambasador nie rozpocznie wkrótce swojej misji.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego została uchwalona w czerwcu. Polskie MSZ tłumaczyło, że u podstaw nowelizacji leży "potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa". Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. Trybunał orzekł, że przepis kodeksu w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.

W nowelizacji zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji z przyczyny na przykład wydania jej z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Ponadto zgodnie z nowelą do spraw administracyjnych niezakończonych przed dniem wejścia w życie zmiany stosowałoby się przepisy w nowym brzmieniu. Z kolei postępowania wszczęte po upływie 30 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji i niezakończone przed dniem wejścia w ustawy zostałyby umorzone z mocy prawa.

Uchwalenie przepisów przez Sejm spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Prezydent Andrzej Duda, który dziś podpisał nowelizację, podkreślił, że łączenie noweli z Zagładą "budzi jego stanowczy sprzeciw". 

Jednak minister spraw zagranicznych Izraela w dzisiejszym wystąpieniu nazwał prawo przyjęte przez Polskę "antysemickim" i "niemoralnym". -  Nowy ambasador w Polsce, który miał niebawem wyjechać do Warszawy, na tym etapie nie wyjedzie do Polski - poinformował Yair Lapid.

Poinformowano również o konsekwencjach wobec ambasadora RP w Izraelu - Marka Magierowskiego.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych zarekomenduje dziś Ambasadorowi RP w Izraelu kontynuowanie wakacji w jego kraju. Powinien wykorzystać dostępny mu czas na wyjaśnienie Polakom, czym dla obywateli Izraela jest Holokaust i jak bardzo nie będziemy tolerować pogardy dla pamięci ofiar i pamięci Holokaustu. Na tym się nie skończy 

- zapowiedział szef MSZ Izraela. Wycofani z Polski mają być też charge d’affairs przy ambasadzie Izraela.

 


Źródło: niezalezna.pl

#Izrael #Andrzej Duda

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo