Ważne słowa na Jasnej Górze

Nabierzmy Ducha Świętego (...) i podnieśmy głowy na przekór prorokom nicości, wieszczącym koniec Kościoła; wbrew ludziom, którzy nie mają już w sobie nadziei bądź ulegli kolonizacji ideologicznej - mówił dziś na Jasnej Górze biskup Piotr Libera.

Jasna Góra
twitter.com/PiotrLibera

Ordynariusz płocki przewodniczył porannej mszy, w której uczestniczyli m.in. pątnicy z diecezji płockiej, łomżyńskiej, kaliskiej i siedleckiej. W sobotę dotarli oni na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach.

14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tradycyjnie jest na Jasnej Górze dniem tzw. szczytu pielgrzymkowego, kiedy pieszo przybywa najwięcej pątników w roku - w sobotę w ciągu całego dnia do sanktuarium wejdzie 13 pieszych pielgrzymek, w tym największe, kilkutysięczne pielgrzymki m.in. ze stolicy.

Największą grupę stanowią uczestnicy 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. Jest ona najstarszą i największą z kilku, jakie co roku przychodzą ze stolicy na Jasną Górę. Jej zaplanowane na sobotnie popołudnie wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

W ubiegłym roku, z powodu pandemii, piesze pielgrzymki wędrowały do Częstochowy najczęściej w systemie sztafetowym, w niewielkich grupach lub w formie reprezentacji kapłanów. W tym roku większość pielgrzymek zorganizowano w tradycyjnej formule, jednak – jak zapewniają organizatorzy - zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.

"Z wiarą i męstwem"

Jak podało biuro prasowe sanktuarium @JasnaGóraNews, w sobotę wejścia pieszych i rowerowych grup rozpoczęły się już przed szóstą rano. Jako pierwsza dotarła 41. Piesza Pielgrzymka Podlaska, w której pod hasłem "Z wiarą i męstwem" wędrowało ponad 2 tys. osób. Hasło pielgrzymki nawiązywało do bohaterskiej postawy męczenników podlaskich, którzy bronili wiary katolickiej. W tym roku mija 25. rocznica ich beatyfikacji przez papieża Jana Pawła II.

Rano na Jasną Górę dotarła także jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej - w pielgrzymkowej sztafecie uczestniczyło ok. 1,5 tys. osób. Do pątników pieszych dołączyło przed jasnogórskim szczytem kilka pielgrzymek rowerowych. W sanktuarium są już także uczestnicy liczącej ok. 1,2 tys. osób 41. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która w tym roku była duchowym przygotowaniem do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. Przed południem dotarły również pielgrzymki łowicka i lubelska. W sobotę na Jasną Górę przybędzie również 30. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego oraz pielgrzymka strażaków.

Wieczorem pielgrzymi wysłuchają koncertu upamiętniającego 30. Rocznicę VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, podczas którego zabrzmią m.in. ulubione piosenki Jana Pawła II. To część trwającego pod Jasną Górą od piątku Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”. Wśród wykonawców będą: Halina Mlynkova, zespół Pectus, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak, Halina Frąckowiak i Piotra Cugowski. Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

Z okazji przypadającej w sobotę rocznicy, na jasnogórskim szczycie ustawiono symbole VI Światowych Dni Młodzieży: ikonę Matki Bożej, replikę krzyża i logo ŚDM, a także ewangeliarz, który jest uroczyście wnoszony podczas pielgrzymkowych mszy.

W niedzielę - w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - pielgrzymi wezmą udział w sumie odpustowej pod przewodnictwem i z homilią metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo. Całodniowe uroczystości zakończą się w niedzielny wieczór Apelem Jasnogórskim, podczas którego modlitewne rozważania wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Po Apelu na placu przed Szczytem w rocznicę „Cudu nad Wisłą” oddane zostaną salwy armatnie.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#kościół

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo