Wypił pół litra i za kółkiem zabił kolegę

Prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenie przeciwko 32-letniemu Piotrowi K., który w maju br. w Częstochowie po pijanemu spowodował wypadek drogowy; następnego dnia w szpitalu zmarł pasażer prowadzonego przez K. auta.

pixabay.com

Sprawca, który miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu, podczas przesłuchania przyznał, że przed wejściem do samochodu wypił co najmniej pół litra wódki. Już wcześniej był karany za jazdę po pijanemu.

Informację o skierowaniu aktu oskarżenia przez Prokuraturę Rejonową Częstochowa-Północ przekazał w piątek PAP rzecznik częstochowskiej prokuratury okręgowej Tomasz Ozimek. Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Częstochowie.

5 maja wieczorem Piotr K. jechał renault ulicą Tatrzańską w Częstochowie, zbliżając się do skrzyżowania ulic Głównej i Przejazdowej. "Wjeżdżając na to skrzyżowanie miał jedynie możliwość skrętu w prawo lub w lewo, lecz Piotr K. pojechał na wprost i uderzył w przydrożny rów. W wyniku uderzenia 61-letni pasażer pojazdu doznał poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej, na skutek których zmarł w szpitalu następnego dnia" - opisywał prok. Ozimek.

Jak wykazały badania toksykologiczne, w chwili wypadku Piotr K. miał o organizmie 3,3 promila alkoholu. Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku było "niewłaściwe obserwowanie przedpola jazdy przez kierującego i zaniechanie przez niego zmiany kierunku jazdy".

Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku drogowego. Przeprowadzone przez biegłego badania wykazały również, że zarówno kierujący pojazdem, jak i jego pasażer, nie korzystali w czasie jazdy z pasów bezpieczeństwa

- podała prokuratura.

W śledztwie K. usłyszał zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego. Przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. Jak wyjaśnił, że wypił co najmniej pół litra wódki i nie pamięta okoliczności zdarzenia. Na wniosek prokuratury został aresztowany.

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, "którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat". W takim przypadku sąd orzeka także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wypadek #jazda po pijanemu #Częstochowa

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo