PGE wyłoniła doradcę finansowego do ważnej inwestycji

PGE Polska Grupa Energetyczna wyłoniła doradcę finansowego przy budowie farm Baltica 2 i Baltica 3, składających się na Morską Farmę Wiatrową Baltica – największą inwestycję tego typu w polskiej części Bałtyku. Doradcą PGE w pozyskiwaniu finansowania do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku będzie Société Générale. Postępowanie na wybór doradcy zostało przeprowadzone na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych w trybie sektorowych negocjacji z ogłoszeniem.

Zdjęcie ilustracyjne
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

- Wybranie doradcy finansowego w projekcie budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 na Morzu Bałtyckim to kolejny krok w realizacji Programu Offshore Grupy PGE. Współpraca z instytucją o ugruntowanej pozycji na europejskim rynku finansowym, jakim jest Société Générale, dowodzi, że PGE, będąc największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce, cieszy się zaufaniem instytucji finansowych

– mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło 5 wykonawców, a ostatecznie PGE otrzymało w postępowaniu oferty od 3 wykonawców. Ceny wszystkich złożonych ofert mieściły się w budżecie zamawiającego, a najkorzystniejszą ofertę na 8,5 mln zł netto złożyło Société Générale. Umowa z wybranym wykonawcą zostanie zawarta po upływie 10- dniowego terminu na wniesienie odwołania.

Budowę morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o mocy 2,5 GW PGE realizuje wspólnie z partnerem strategicznym – duńską firmą Ørsted. Obie spółki posiadają po 50 proc. udziałów w projekcie. Farma Wiatrowa Baltica 3 o mocy zainstalowanej 1 045 MW zostanie oddana do użytku w 2027 r., a zamknięcie finansowania dla tej inwestycji jest planowane na 2023 r. Natomiast farma Baltica 2 o mocy 1 498 MW zostanie oddana do użytku w 2028 r., a zamknięcie finansowania dla tej inwestycji jest planowane na 2024 r.

Morska Farma Wiatrowa Baltica zostanie zrealizowana w formule multicontracting’u. PGE będzie finansować swoją część wydatków przy budowie farm Baltica 2 i Baltica 3 kapitałem własnym oraz poprzez pozyskanie długu zewnętrznego w formule project finance.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#farma wiatrowa #PGE

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo