Zostawiła oszczędności w reklamówce. Oszuści grasują w Kaliszu

86-latka przekazała oszustom wszystkie swoje oszczędności. Do reklamówki włożyła kilkanaście tysięcy złotych i powiesiła ją na płocie przed domem – poinformowała rzecznik prasowy kaliskiej policji asp. Anna Jaworska-Wojnicz. Schemat działania przestępców – jak powiedziała Anna Jaworska–Wojnicz - był podobny, jak w innych tego typu przypadkach.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Na numer telefonu 86-leniej kaliszanki zadzwoniła nieznana kobieta, która poinformowała seniorkę, że na poczcie ma do odebrania przesyłki. "Jakiś czas później znowu zadzwonił telefon. Tym razem osoba dzwoniąca podała się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Fałszywy funkcjonariusz poinformował, że prowadzi działania przeciwko przestępcom, działającym na szkodę osób starszych, a wcześniejszy telefon, który odebrała, był właśnie próbą wyłudzenia od niej pieniędzy" – podała rzecznik policji.

Następnie staruszka usłyszała zmyśloną historię o policyjnej akcji, w której może pomóc w schwytaniu oszustów, na co kobieta wyraziła zgodę. "Aby uwiarygodnić swoją wersję oszust poprosili seniorkę, aby nie odkładając słuchawki wybrała na telefonie numer 997 i poprosiła o połączenie z funkcjonariuszem, prowadzącym sprawę. 86-latka myśląc, że faktycznie dodzwoniła się na policję uwierzyła w zmyśloną historię" – powiedziała Jaworska-Wojnicz.

Powiedziano seniorce, żeby wszystkie swoje oszczędności, które ma w domu włożyła do reklamówki i powiesiła ją na płocie posesji. Dzwoniący zapewnił, że po całej "akcji" odzyska swoje oszczędności. Kobieta tak zrobiła i straciła swoje pieniądze.

Kiedy 86-laka uświadomiła sobie, że została oszukana złożyła zawiadomienie w tej sprawie. "To nie jedyna osoba, do której w środę dzwonili oszuści. Na szczęście inni kaliszanie nie dali się oszukać" – powiedziała rzecznik.

Policjanci apelują do seniorów, samotnie mieszkających i wszystkich, którzy takie osoby mogą znać – aby zachować ostrożność i ograniczone zaufanie wobec dzwoniących lub pukających do drzwi nieznajomych.

Osoby, które zaobserwują w swoim otoczeniu niepokojące sygnały np. nieznajomych czy wypytujących o mieszkańców okolicy, proszone są o kontakt z policją.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Kalisz #oszuści #seniorka #oszczędności

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo