NASA szuka ludzi, którzy spędzą rok w izolacji udając, że żyją na Marsie

W celu przygotowania się do wysłania astronautów na Czerwoną Planetę NASA poszukuje płatnych wolontariuszy, którzy mogliby spędzić rok w Mars Dune Alpha, marsjańskim habitacie w Johnson Space Center w Houston w Teksasie. Wybrani kandydaci będą wykonywać symulowaną misję eksploracji Marsa, w tym spacery kosmiczne.

pixabay.com

Agencja kosmiczna chce, aby obecnie kandydaci składali wnioski, co jest projektem zmierzającym do ostatecznego wysłania astronautów na Czerwoną Planetę. 

W piątek otwarto aplikacje dla czterech osób, które mogą zamieszkać przez rok w Mars Dune Alpha. Siedlisko marsjańskie o powierzchni 1700 stóp kwadratowych, znajduje się wewnątrz budynku w Johnson Space Center w Houston w Teksasie. 

W habitacie nie będzie okien, a uczestnicy będą spożywać gotowe posiłki. Płatni wolontariusze będą pracować w symulowanej marsjańskiej misji eksploracyjnej, która obejmuje także spacery kosmiczne, ograniczoną komunikację, ograniczenia żywnościowe oraz awarie sprzętu.

NASA planuje trzy z tych eksperymentów, a pierwszy rozpocznie się jesienią 2022 roku. 

Główny naukowiec tego projektu Grace Douglas powiedziała: „Chcemy zrozumieć, jak ludzie radzą sobie w nich. Patrzymy na realistyczne sytuacje na Marsie”. Kandydaci muszą posiadać tytuł magistra nauk ścisłych, inżynierii lub matematyki lub mieć doświadczenie pilota. 

Agencja twierdzi również, że tylko obywatele amerykańscy lub stali rezydenci USA kwalifikują się do eksperymentu, który przypomina film Marsjanin z 2015 roku, z Mattem Damonem w roli głównej. Kandydaci muszą być w wieku od 30 do 55 lat i być w dobrym zdrowiu fizycznym, bez problemów żywieniowych i bez skłonności do choroby lokomocyjnej. 

Tymczasem najnowszy łazik marsjański NASA, Perseverance, niestety nie podołał w swojej pierwszej próbie pobrania próbki skały. Maszyna wwierciła się w dno krateru Jezero na planecie, aby pobrać próbkę wielkości palca z płyty skalnej. Chociaż wiertło wydawało się działać zgodnie z przeznaczeniem, w próbówce nie znalazł się żaden kamień.

 Źródło: sky.news.com, niezalezna.pl,

 

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo