Paszporty covidowe: Sąd zniósł nakaz

Wyższy Sąd Andaluzji na południu Hiszpanii zniósł nakaz przedstawiania przez klientów placówek gastronomicznych paszportów Covid, na podstawie których konsumenci mieli prawo wstępu do restauracji i barów. Certyfikat ten potwierdza pełny proces szczepień przeciwko koronawirusowi.

Zdjęcie ilustracyjne
pexels.com

W opublikowanym w sobotę dokumencie sądu z siedzibą w Grenadzie wskazał, że klienci, aby wejść do placówek gastronomicznych nie muszą posiadać ani paszportu Covid, ani innego dokumentu potwierdzającego, że nie są zainfekowani koronawirusem.

Sędziowie wskazali, że utrzymywanie warunkowości wstępu do lokali na podstawie określonych dokumentów jest działaniem dyskryminującym obywateli. Sprecyzowali, że domaganie się paszportów Covid od konsumentów nie jest działaniem “niezbędnym”, ale takim, które "ogranicza podstawowe prawa obywateli”.

Regiony wprowadzające obowiązek przedstawiania paszportu Covid, potwierdzającego pełny proces szczepień, twierdzą, że dokument ten służy zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego.

Dotychczas w 47-milionowej Hiszpanii co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 70 proc. populacji. Rząd Pedro Sancheza twierdzi, że jeszcze w sierpniu podobny odsetek obywateli zakończy pełny proces szczepień.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #Hiszpania #sąd

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo