Były senator z ramienia PO: To, co dziś mówi Tusk, jest sprzeczne z tym, co robił

To, co mówi [dziś] Donald Tusk, to oczywiście jest sprzeczne, w pewnej części, z tym, co jako założyciel chadecji zapowiadał i w części realizował - tak były senator PO i opozycjonista Jan Rulewski odniósł się do słów Donalda Tuska nt. krzyży w szkołach.

fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, zapytany podczas czwartkowego czatu, czy jego zdaniem w szkołach powinny wisieć krzyże, odpowiedział, że "nie".

- Bardzo chciałbym , żeby tym miejscem, w którym ci, którzy wierzą, mogli się spotkać w pokoju i wzajemnym zaufaniu, pomodlić się, żeby to były kościoły, a nie urzędy publiczne czy szkoły. Szkoła powinna uczyć nas wzajemnego respektu i szacunku, niezależnie od tego, czy ktoś jest wierzący, czy nie" - zaznaczył Tusk.

Jego zdaniem, miejsca publiczne, takie jak Sejm czy szkoła, "powinny być wolne od symboliki religijnej".

O tej wypowiedzi Tuska dyskutowali w sobotę w Polskim Radiu 24 byli opozycjoniści w czasach PRL.

- To, co mówi, to oczywiście jest sprzeczne, w pewnej części, z tym, co jako założyciel chadecji zapowiadał i w części realizował - mówię o finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej i KUL. Mnóstwo inicjatyw konkretnych bym wskazał. Myślę, że Tusk usiłuje nadążać za opinią publiczną. Nie da się ukryć, że opinia publiczna, po różnych doświadczeniach polskich odchodzi od ideałów, których symbolem byli Jan Paweł II i w ślad za nim Solidarność i inni ludzie. To zwrot w lewo, by wybrać wyborców z lewicy

- skomentował Jan Rulewski, były senator wybierany z list Platformy Obywatelskiej.

Inny z byłych opozycjonistów, Andrzej Rozpłochowski, porównał Tuska do Bolesława Bieruta, byłego I sekretarza KC PZPR.

- Jak Bierut na początku swojej kariery prowadzał się z prymasem pod baldachimem, tak Tusk ze swoją rodziną pozował na tle krzyża z Jezusem Ukrzyżowanym, a dzisiaj chce zdejmować krzyże - stwierdził Rozpłochowski.

 

Źródło: Polskie Radio 24, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo