Ponad 90 procent pracowników włoskich szkół jest już zaszczepionych

90 procent nauczycieli i pozostałych pracowników szkół we Włoszech jest co najmniej po pierwszej dawce szczepionki przeciwko Covid-19 - ogłosił minister oświaty Patrizio Bianchi. Na mocy decyzji rządu Włoch cały personel szkolny musi mieć przepustkę Covid-19.

pixabay

Tzw. Green Pass, którego obowiązek wprowadzono dla wszystkich pracowników szkół i uczelni, wystawiany jest na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.

Wraz z tym przepisem dotyczącym całego personelu szkolnego obowiązywać będzie też system kar. Po pięciu dniach nieobecności pracownika w szkole z powodu braku przepustki, uznanej za nieusprawiedliwioną, zostanie zawieszona jego pensja.

Aby uniknąć tej kary, trzeba przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że osoba nie można poddać się szczepieniu z powodu przeciwskazań zdrowotnych.

Szczepienie jest w przypadku nauczycieli faktycznie konieczne, bo przepustka covidova wystawiana na podstawie testu na obecność koronawirusa ważna jest tylko dwie doby. To zaś oznacza - podkreśla dziennik "La Repubblica", że wykonywanie testu co kilka dni mogłoby kosztować każdego nawet 4 tysiące euro w roku szkolnym.

Nauczyciel, woźny czy osoba z personelu administracyjnego zapłaci karę do 400 euro za wejście do szkoły bez przepustki, a dyrekcja placówki oświatowej do 3 tysięcy euro za brak kontroli nad przestrzeganiem zarządzeń. Grzywna ta wzrośnie dwukrotnie, gdy będzie się to powtarzać.

Od piątku w całych Włoszech obowiązuje wymóg przepustek Covid-19 przy wstępie do wielu miejsc, między innymi lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, muzeów, kin, teatrów, siłowni, basenów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Włochy

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo