Fundacja PGE sfinansuje rewitalizację placu Męczenników Warszawskiej Woli

Fundacja PGE przekazała darowiznę na rewitalizację przestrzeni na Placu Męczenników Warszawskiej Woli. Środki zostaną wykorzystane na przeprowadzenie kompleksowych prac rewitalizacyjnych, które pozwolą godnie upamiętnić miejsce pamięci ofiar Rzezi Woli

Plac Męczenników Warszawskiej Woli
Autorstwa Jolanta Dyr - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jak podało PGE, rewitalizacja placu Męczenników Warszawskiej Woli obejmie m.in. uporządkowanie zieleni na terenie placu, wymianę krzyża, postawienie dwóch pomników oddających hołd duchownym i żołnierzom AK zamordowanym podczas Rzezi Woli oraz renowację pomnika oddającego hołd pomordowanym mieszkańcom Woli. Wykonanie tablic informacyjnych w języku polskim i angielskim umożliwi poznanie historii Rzezi Woli przez obcokrajowców.

Celem zaplanowanych prac jest przeprowadzenie rewitalizacji skweru przy kościele Redemptorystów na ul. Karolkowej 49 w Warszawie i godne upamiętnienie ofiar Rzezi Woli.

"Niemiecki mord na bezbronnych mieszkańcach Woli jest oceniany przez historyków jako jedna z największych masowych zbrodni ludności cywilnej dokonanych podczas II wojny światowej. Rozkaz +oczyszczenia+ Warszawy z ludności i zrównania z ziemią stolicy Polski miał zastraszyć całą Europę. Ten niewyobrażalny dramat całych rodzin, który rozegrał się na ulicach warszawskiej Woli, zasługuje na naszą szczególna pamięć, a miejsca takie jak plac Męczenników Warszawskiej Woli wymagają naszej troski"

- podkreślił cytowany w przesłanej informacji Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Damian Simonicz, proboszcz Parafii św. Klemensa Hofbauera na warszawskiej Woli wyraził wdzięczność Fundacji PGE za przekazane środki na rewitalizacje Placu Męczenników.

"Dla nas redemptorystów to miejsce jest nie tylko historią, ale przede wszystkim wyzwaniem na dzisiejsze czasy. Podczas Powstania w piwnicach klasztoru i kościoła schronili się ludzie, wierząc, że miejsce to pozwoli im przetrwać ten okrutny czas męki, a w ich sercach tliło się marzenie, by wyjść do wolnej Warszawy i wolnej Polski. W nocy z 5/6 sierpnia zostali wyprowadzeni a wraz z nimi 28 zakonników, 2 chorych zamordowano na miejscu a pozostali zostali rozstrzelani przez Niemców 6 sierpnia. Postawa naszych współbraci ukazuje nam to, co powinno charakteryzować kapłanów i zakonników uczniów Chrystusa

- obecność aż do końca przy tych, którzy zostali im powierzeni".

Na placu Męczenników Warszawskiej woli znajdują się krzyż oraz liczne tablice pamiątkowe upamiętniające blisko 50 tys. mieszkańców dzielnicy, żołnierzy Armii Krajowej oraz duchownych i osoby konsekrowane zamordowane przez oddziały SS i policję niemiecką w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. Plac stanowi obecnie jedno z najważniejszych miejsc pamięci ofiar Rzezi Woli.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#PGE

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo