Który Tusk jest prawdziwy? Tak lider PO zmienia zdanie w sprawie programu 500 Plus

Wypowiedzi Donalda Tuska w sprawie rządowego programu 500 Plus wyrastają jak grzyby po deszczu: lider PO chętnie mówi o tym temacie - raz zapewnia, że nie zlikwiduje świadczenia, innym razem krytykuje, mówiąc, że matki są wykluczane przez 500 Plus z rynku pracy. Kiedy Tusk mówi prawdę w sprawie 500 Plus?

Donald Tusk
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Gdy Prawo i Sprawiedliwość, jeszcze za rządów PO-PSL, poinformowało, że chce wprowadzić prorodzinny program 500 Plus, Tusk był mocno sceptyczny. 

- Jeśli ktoś w Polsce wie, gdzie te miliardy leżą zakopane i można je natychmiast uruchomić i porozdawać ludziom, to ja będę najszczęśliwszym premierem w Europie, jeżeli będę mógł być autorem czy współautorem takiego projektu (...) Według mojej najlepszej wiedzy, nie ma takiej możliwości finansowania tego projektu - 2014 r.

- mówił. 

Nawet gdy był już w Brukseli, rządził PiS, a program był już wprowadzony, Tusk twierdził, że nie żałuje tego, że to nie on postanowił wdrożyć w życie to rozwiązanie.

- Nie żałuję, że nie wprowadziłem 500 Plus, bo ja bardzo dokładnie liczyłem, na co Polskę bezpiecznie stać, a na co Polski nie stać

- stwierdził. 

Minęły lata, program przyjął się, korzystają z niego polskie rodziny. Co na to Tusk? Nagła zmiana frontu. Już po powrocie do Polski, jako lider PO, oznajmił, że to... Platforma miała taki pomysł.

Ewa Kopacz miała już przygotowany projekt, dość podobny do 500 Plus, z podobnymi skutkami. Ale ona była w tym ostatnim roku porządkowania sytuacji po światowym kryzysie. 

- Nikt nikomu nie zabierze 500+. (…) To co dała poprzednia władza zostanie utrzymane. To jest nie do odebrania. Koniec kropka. Temat jest zamknięty - dodawał.

Aż w końcu przyszło spotkanie w Nakle nad Notecią, gdzie padły kolejne zaskakujące słowa w sprawie rządowego programu. "Dużo matek zostało wykluczonych przez 500 Plus z rynku pracy, bo siedzą w domu, nie pracują, nie odkładają na emerytury, najczęściej są na ubezpieczeniu zdrowotnym męża albo biura pracy" - stwierdził Tusk.

- 500 Plus to nie jest sposób na wychowanie dziecka na poziomie standardów europejskich (...) 500 Plus nie pomoże matce znaleźć szybko atrakcyjnego miejsca pracy. Za 500 Plus nie kupimy sobie fachowej, na wysokim poziomie opieki zdrowotnej

- podkreślił na spotkaniu z mieszkańcami.

Mijają dni, miesiące, lata, a Donald Tusk wciąż nie może zdecydować się, czy popiera program 500 Plus czy jest jego przeciwnikiem. Być może konkretną strategię uda mu się wypracować do wyborów?

 


Źródło: niezalezna.pl

#Donald Tusk #Rodzina 500 plus

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo