Politycy gratulują Dudzie zwycięstwa w Pucharze Świata w szachach

"Ogromne gratulacje dla Jana-Krzysztofa Dudy, który wygrał szachowy Puchar Świata! Polak pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina. Jest to największe osiągnięcie w historii polskich powojennych szachów" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Wicepremier Piotr Gliński gratulując przypomniał, że to Duda to pierwszy polski triumfator turnieju o Puchar Świata w szachach.

Facebook.com/MorawieckiPL

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

"Ogromne gratulacje dla Jana-Krzysztofa Dudy, który wygrał szachowy Puchar Świata! Polak pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina. Jest to największe osiągnięcie w historii polskich powojennych szachów" - napisał na Twitterze premier.

Z kolei na Facebooku zaznaczył, że "dziś areną polskich sukcesów nie okazał się wyłącznie olimpijski stadion, ale również szachownica".

"Po raz pierwszy w historii Polak - Jan-Krzysztof Duda, został zwycięzcą turnieju o Puchar Świata w szachach. Cieszę się i przyłączam do gratulacji dla naszego Mistrza!"

- napisał Morawiecki.

"Gratulacje dla arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy - pierwszego polskiego triumfatora turnieju o Puchar Świata w szachach" - przekazał z kolei na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

W rozgrywanym od 2005 roku w cyklu dwuletnim turnieju o Puchar Świata dotychczas zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii, Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Karjakin, ponownie Aronian oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

Duda w rewanżowej partii finału turnieju o Puchar Świata w Soczi wygrał z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem. Czwartkowy pojedynek zakończył się po 30 posunięciach.

Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Norwegiem Magnusem Carlsenem.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo