Projektanci mody, ludzie show-biznesu w jednym miejscu. Startuje Nadwiślański Fashion Week

Pogranicze województw podkarpackiego i świętokrzyskiego od piątku, za sprawą odbywającego się tam Nadwiślańskiego Fashion Week, stanie się centrum mody i kultury. Do Tarnobrzega, Stalowej Woli, Sandomierza przyjadą projektanci mody, dziennikarze i przedstawiciele show-biznesu.

Pexels

Jak przypomniała Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Nadwiślański Fashion Week (NFW) jest kontynuacją, w szerszej formule, zeszłorocznego Sandomierz Fashion Street, czyli ulicznego pokazu mody z udziałem projektantów z całej Polski, któremu towarzyszyły warsztaty, debaty i prezentacje działań kulturalnych w regionie.

Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez Fundację Ga Mon, a zrealizowano je na bazie idei Czwórmiasta i partnerstwa lokalnego. Następnie do inicjatywy dołączyły kolejne organizacje i instytucje, działające na terenie dwóch województw: podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Jak zauważyła pomysłodawczyni wydarzenia Justyna Wesołowska Sandomierz Fashion Street połączył ludzi zajmujących się szeroko pojętą kulturą i biznesem.

„Ta pierwsza edycja pokazała, jak przy równoczesnym wsparciu, współpracy wielu osób i organizacji można budować nową jakość, wspólnie tworzyć markę województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego. Tegoroczna, rozbudowana o kolejnych partnerów edycja będzie rozwinięciem formuły współpracy i promocji kulturalnego, modnego, nowoczesnego regionu

– oceniła Wesołowska.

Nadwiślański Fashion Week oficjalnie otworzy debata „Modne Podkarpacie: moda jako przestrzeń otwarta” - na temat mody jako elementu kreującego identyfikację i tożsamość regionalną - w której wezmą udział goście ze świata mody i popkultury, w tym m.in.: pisarka i dziennikarka Karolina Sulej; dziennikarz, wykładowca, ekspert rynku mody Michał Zaczyński; redaktor naczelna magazynu „Moda w Polsce” Lidia Przybylska i projektant mody Serafin Andrzejak.

Debatę poprzedzi prezentacja efektów 10 sesji zdjęciowych kolekcji Justyny Wesołowskiej z motywami lasowiackimi, które zostały zrealizowane w różnych miejscach regionu. W programie pierwszego dnia wydarzenia znajdą się też rozmowy z przedsiębiorczymi kobietami, które korzystały ze wsparcia unijnego na realizację własnych inicjatyw.

W programie kolejnych dni imprezy znalazły się jeszcze uliczne pokazy mody w Stalowej Woli, które poprowadzi modelka, stylistka i prezenterka Joanna Horodyńska. Swoje najnowsze kolekcje zaprezentują tam: KOVALOWE, Klaudia Klimas, Magdalena Wilk-Dryło, Krystian Szymczak, Justyna Wesołowska oraz Ewa Zbaraszewska, prezes Fundacji Art&Moda, inicjatorka stalowowolskiej części NFW.

Przewidziano również prezentację sesji zdjęciowych promujących style architektoniczne Stalowej Woli: modernizm i art déco, wywiady z zaproszonymi gośćmi, m.in. międzynarodowym krytykiem mody Ewą Bardadin oraz organizatorką pokazów mody w Berlinie, Paryżu i Rzymie Katarzyną Stefanów.

Wydarzenia zaplanowane na ostatni dzień imprezy odbędą się w Sandomierzu. W programie znajdzie się ponownie Sandomierz Fashion Street, w czasie którego na wybiegu zaprezentuje się 30 modelek, ubranych przez projektantów z całego kraju. Przewidziano także relacje, zdjęcia z sesji fotograficznych i rozmowy z gośćmi.

Główne wydarzenie poprzedzą bezpłatne, otwarte dla wszystkich chętnych, warsztaty: dziennikarskie, prezentacji i autoprezentacji, modelingowe i stylu kobiety w biznesie.

„Organizatorzy bardzo mocno podkreślają regionalny, międzywojewódzki charakter wydarzenia i bezprecedensową współpracę przy realizacji tego wydarzenia wielu instytucji, działaczy, przedsiębiorców, animatorów kultury, mediów oraz samorządów”

– zaznaczyła Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Patronat honorowy nad Nadwiślańskim Fashion Week sprawują m.in: marszałkowie województw: podkarpackiego Władysław Ortyl i świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a także starostowie sandomierski i powiatu tarnobrzeskiego, prezydenci Stalowej Woli i Tarnobrzega, burmistrzowie Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego oraz wójt gminy Gorzyce.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo