Upamiętnili Kazimierza Świtonia. Miałby 90 lat

Przedstawiciele katowickiego IPN i Stowarzyszenia Pokolenie upamiętnili w Katowicach twórcę Wolnych Związków Zawodowych Kazimierza Świtonia, w 90. rocznicę jego urodzin. Złożyli kwiaty na grobie Świtonia i zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą założenie WZZ.

materiały IPN

Znany działacz opozycji demokratycznej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności, urodził się 4 sierpnia 1931 r. w Katowicach. Jak sam mówił, "głęboko zakorzenioną miłość do ojczyzny i narodu polskiego" odziedziczył po ojcu, który jeszcze w okresie przedwojennym przemycał prasę antykomunistyczną do Rosji.

W działalność opozycyjną zaangażował się w 1977 r., przyłączając się do głodówki protestacyjnej zorganizowanej przez Komitet Obrony Robotników w kościele św. Marcina w Warszawie w obronie robotników przetrzymywanych w więzieniach i aresztowanych działaczy KOR.

Był współtwórcą Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela na Śląsku. W sierpniu 1977 r. założył w swoim mieszkaniu czwarty w kraju Punkt Konsultacyjno-Informacyjny ROPCiO. W lutym 1978 r. utworzył pierwszy w Polsce Komitet Wolnych Związków Zawodowych, które stawały w obronie praw pracowniczych i obywatelskich, propagowały idee demokratyczne.

Świtoń działał w podziemnych strukturach WZZ, następnie w NSZZ "Solidarność". Uczestniczył w demonstracjach rocznicowych pod krzyżem przy kopalni Wujek w Katowicach, gdzie w grudniu 1981 r. zomowcy zastrzelili dziewięciu protestujących górników. Był też jednym z założycieli społecznego komitetu budowy pomnika, upamiętniającego tamte wydarzenia.

W okresie PRL Świtoń był jednym z najbardziej represjonowanych działaczy opozycji. Jak mówił, 58 razy był zatrzymywany na 48 godzin. Np. 2 marca 1979 r. został skazany na rok więzienia, następnie warunkowo zwolniony. Siedział w więzieniu za rzekome pobicie milicjantów i nielegalne posiadanie broni.

W życiu społecznym i politycznym aktywnie działał także w wolnej Polsce. W 1989 r. został przewodniczącym rady naczelnej Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy, w 1990 r. - przewodniczącym Górnośląskiej Chrześcijańskiej Demokracji. W latach 1991-93 był posłem.

Został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na domu w Katowicach, w którym mieszkał przez dziesięciolecia, odsłonięto w 2009 r. tablicę upamiętniającą powstanie WZZ.

Świtoń zmarł 4 grudnia 2014 r. W 2016 r. pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo