Imigranci udawali uczestników wyprawy survivalowej

Trzech Afrykańczyków, którzy pieszo przeszli do Polski przez tzw. zieloną granicę z Ukrainy, zatrzymał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Cudzoziemcy udawali zaskoczonych sugerując, że uczestniczyli w wyprawie survivalowej – poinformowała rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor.

przekazanie zatrzymanych imigrantów na Ukrainę
https://www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl/

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Pikor przekazała, że zatrzymani cudzoziemcy to dwaj Gambijczycy w wieku 28 i 37 lat oraz 30-letni Nigeryjczyk.

Zostali zatrzymani w nocy z poniedziałku na wtorek w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy w Korczowej.

"Mundurowi obserwujący granicę z wykorzystaniem niezawodnych w tych warunkach kamer termowizyjnych zarejestrowali moment nielegalnego przekroczenia granicy przez trzy osoby. W wyniku działań szybko ujęto sprawców"

– wyjawiła mjr Pikor.

Dodała, że dwóch cudzoziemców miało przy sobie paszporty, trzeci kserokopię dokumentu. W czasie składania przez nich wyjaśnień strażnicy graniczni zorientowali się, że Afrykańczycy podają wcześniej uzgodnioną, wspólną wersję zdarzeń.

"Twierdzili, że studiują na Ukrainie i postanowili doświadczyć leśnej wyprawy survivalowej. Biwakowali i poznawali rejon zachodniej Ukrainy. Nie wiedzieli, że przekroczyli granicę do Polski"

– przekazała rzeczniczka BiOSG.

Obcokrajowcy ostatecznie przyznali, że chcieli dotrzeć do Niderlandów i tam się osiedlić.

"Mieli przy sobie kilkaset złotych i kilkadziesiąt euro oraz plecaki z ubraniami na zmianę. Mundurowym pokazali też telefony z zaplanowaną trasą podróży" – dodała mjr Pikor.

Afrykańczycy usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy, do których się przyznali. Dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i zostali przekazani ukraińskim służbom granicznym.

Z danych BiOSG wynika, że od początku 2021 roku na tzw. zielonej granicy na Podkarpaciu zatrzymano ponad 140 imigrantów. Wśród nich dominują Afgańczycy, Turcy i Syryjczycy, zaś z Afryki zatrzymano dotąd 11 nielegalnych imigrantów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo