Do muzeów - tylko z przepustką Covid-19. We Włoszech zwiedzanie na nowych zasadach

Muzea w całych Włoszech przygotowują się w dniach szczytu sezonu turystycznego na wprowadzenie wymogu okazywania przepustek Covid-19 przy wstępie. Placówki kultury to jedne z wielu miejsc, w których obowiązek tzw. Green Pass będzie obowiązywał od piątku.

pixabay

Dyrekcja parku archeologicznego wokół rzymskiego Koloseum w kampanii promującej przepustkę wykorzystała słowa Horacego: „Zdarzyło mi się chodzić Świętą Drogą”.

„Nie mam przy sobie mojej przepustki gościa. Jak teraz wejdę na Forum Romanum?”

- pyta poeta.

W Pałacu Królewskim w Neapolu widnieje hasło: „Pokaż nam tylko Green Pass, a my pokażemy znacznie więcej”.

Z kolei w Pałacu Królewskim w Casercie posłużono się wizerunkiem króla Obojga Sycylii Franciszka I Burbona, który zaprasza do zwiedzania okazałej posiadłości z przepustką.

Na stronie wykopalisk w Pompejach znajduje się dodatkowo lista aptek w pobliżu, gdzie można zrobić test na obecność koronawirusa, by móc zwiedzić pozostałości antycznego miasta.

Green Pass wymagany będzie od piątku także w Muzeach Watykańskich.

Prace mające umożliwić kontrole turystów prowadzone są we wszystkich placówkach muzealnych we Włoszech, które wznowiły działalność wiosną po miesiącach lockdownu. Obecnie część z nich przeżywa oblężenie.

„Nieuniknione będą trudności w pierwszych dniach obowiązywania przepustki”- przyznał dyrektor muzeum archeologicznego w Lecce Luigi De Luca. Dodał zarazem: „Słuszne jest jednak to, że również placówki kultury wniosą swój wkład w działania, by zahamować szerzenie się wirusa”.

W muzeach w Bolonii razem z przepustką covidową trzeba będzie okazać dowód tożsamości.

Czytniki przepustek we Florencji otrzymała między innymi Galeria Uffizi.

W Materze, Europejskiej Stolicy Kultury w 2019 roku już teraz zwiedzający pytani są o to, czy są zaszczepieni.

Media zauważają, że wciąż nie jest jasne to, jak rozwiązany zostanie problem pracowników muzeów , galerii i zabytków, którzy nie chcą się zaszczepić.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo