Cimanouska wylądowała już bezpiecznie w Warszawie. Premier: Byliśmy skuteczni

Białoruska sportsmenka Kryscina ; Polska po raz kolejny pokazuje swoją solidarność i wsparcie dla ofiar prześladowań na Białorusi - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Zdjęcie ilustracyjne
Tymon Markowski MSZ

We wpisie na Facebooku premier zaznaczył, że Cimanouska wylądowała już bezpiecznie w Warszawie, a jej mąż otrzymał polską wizę humanitarną.

"Podejmowaliśmy błyskawiczne decyzje i szybkie działania. Byliśmy skuteczni. Dziękuję zaangażowanym służbom dyplomatyczno-konsularnym za sprawne przeprowadzenie tej operacji. Polska po raz kolejny pokazuje swoją solidarność i wsparcie dla ofiar prześladowań na Białorusi"

- napisał Morawiecki.

Do wpisu szef rządu załączył krótki materiał filmowy przedstawiający przylot białoruskiej biegaczki do Warszawy. Cimanouska rozmawiała na lotnisku m.in. z wiceszefem MSZ Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.

W niedzielę białoruska biegaczka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł. Zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio.

W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz zaznaczył we wtorek w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News, że dla polskiej strony najistotniejsze jest uniemożliwienie wywiezienia Cimanouskiej na Białoruś wbrew jej woli.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo