Wybory w Rosji coraz mniej transparentne. OBWE nie wyśle obserwatorów

OBWE poinformowała w środę, że nie wyśle swojej misji obserwacyjnej na zbliżające się wybory parlamentarne w Rosji ze względu na ograniczenie liczby obserwatorów, nałożone przez Moskwę. Rosja zgadza się na 60 przedstawicieli OBWE, podczas gdy organizacja zamierzała wysłać tam 500 swoich obserwatorów.

Zdjęcie ilustracyjne
Autorstwa FOTOBANK.ER, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

"Głęboko ubolewamy, że obserwowanie przez nas nadchodzących wyborów w Rosji nie jest możliwe" – napisał w oświadczeniu dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE Matteo Mecacci. Podkreślił, że dla OBWE "możliwość samodzielnego określenia liczby obserwatorów" była "niezbędna przy organizacji każdej międzynarodowej misji obserwacyjnej".

Według komunikatu OBWE Rosja ograniczyła liczbę obserwatorów ODIHR i Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE do 60 osób, powołując się na zagrożenia związane z pandemią koronawirusa. Organizacja szacuje zaś, że w celu obserwacji tamtejszych wyborów, zaplanowanych na 17-19 września, musiałaby wysłać łącznie 500 obserwatorów na misje długoterminowe i krótkoterminowe.

Komunikat OBWE zauważa, że według oceny ODIHR w Rosji "obecnie nie ma ograniczeń wjazdu, związanych z pandemią, ani żadnych przepisów, dotyczących przemieszczania się, które uniemożliwiłyby rozmieszczenie pełnej misji obserwacyjnej wyborów".

"Jestem bardzo rozczarowana, że ograniczenia nałożone przez władze Rosji uniemożliwiają OBWE dostarczenie rosyjskim wyborcom przejrzystej i rzetelnej oceny ich wyborów, co robimy regularnie od 1993 roku"

– powiedziała przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Margareta Cederfelt. "Ograniczenie liczby obserwatorów po prostu nie pozwala nam na sprawną i rzetelną pracę" – dodała.

Komunikat OBWE podkreśla, że "ODIHR i ZP OBWE szanują wyzwania, przed którymi stoją obecnie kraje w walce z koronawirusem i były przygotowane do przestrzegania wszystkich oficjalnych wymogów i przepisów, dotyczących pandemii. Obie instytucje OBWE dołożyły wszelkich starań od wybuchu pandemii Covid-19, aby nadal wykonywać swoje mandaty w zakresie obserwacji wyborów i rozmieściły misje obserwacyjne w wielu krajach w ciągu ostatniego półtora roku".

Kierownictwo ODIHR zaznacza, że zażądało wyjaśnienia przez Rosję wymogów, dotyczących gości międzynarodowych, w tym obserwatorów. "Odpowiedzi udzielone przez władze rosyjskie nie zawierały wystarczającego wyjaśnienia, dlaczego ograniczenia w liczbie obserwatorów są potrzebne, podczas gdy można było podjąć inne środki zapobiegawcze" - napisano w komunikacie.

OBWE zaznacza, że jest gotowa współpracować z Rosją przy kolejnych procesach wyborczych w tym kraju.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo