Niemcy: Restrykcje dla niezaszczepionych?

Ministerstwo zdrowia Niemiec, które przygotowuje się na czwartą falę pandemii Covid-19, poinformowało, że planuje wprowadzenie od jesieni restrykcji dla osób niezaszczepionych oraz obowiązku noszenia maseczek aż do wiosny.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

- W celu powstrzymania czwartej fali pandemii jesienią i zimą konieczne są działania zapobiegawcze, aby uchronić system opieki zdrowotnej przed nadmiernym obciążeniem, a grupy osób, które nie mogą być jeszcze zaszczepione, przed ewentualną groźną chorobą

 - napisano w raporcie ministerstwa wysłanym do Bundestagu i krajów związkowych, do którego dotarła agencja dpa.

Restrykcje sanitarne mają być jednak bardziej umiarkowane niż jesienią i zimą 2020 roku ze względu na zaawansowaną kampanię szczepień. "Tak drastyczna blokada jak w przypadku drugiej i trzeciej fali (pandemii) najprawdopodobniej nie będzie konieczna" - napisano w raporcie.

Konkretne środki ochrony przed zakażeniami obejmują m.in. stałe przestrzeganie trzech podstawowych zasad zachowania dystansu społecznego, higieny i noszenia masek, "konsekwentnie i niezależnie od zachorowalności". Nakaz noszenia medycznej maski ochronnej może obowiązywać do wiosny 2022 roku - zwłaszcza w lokalnym i dalekobieżnym transporcie publicznym oraz w handlu detalicznym - "dla wszystkich, w tym osób zaszczepionych i wyleczonych".

- Od początku lub od połowy września udział w określonych sferach życia publicznego powinien być możliwy tylko wtedy, gdy przestrzegana jest zasada: zaszczepiony, wyleczony lub przebadany. Wymienia się tu gastronomię, zakwaterowanie w hotelach, sporty, duże imprezy halowe i plenerowe

 - pisze dpa.

W zależności od zaawansowania programu szczepień i tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa osoby nieszczepione muszą się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami, jak wykluczenie ich z udziału w imprezach i zakaz wstępu do restauracji.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo