W rocznicę śmierci K. K. Baczyńskiego zainaugurowano poświęcony mu konkurs fotograficzny

W Pałacu Blanka w Warszawie, gdzie 77 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński, zainaugurowano konkurs dla młodzieży „Baczyński bez filtra”. Uczniowie do końca roku mogą przysyłać fotografie inspirowane twórczością poety.

By Marta Wyka - https://www.zeszytyliterackie.pl/krzysztof-kamil-baczynski-wiersze-2/?cli_action=1615669668.922, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101415670

W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a bieżący rok został ogłoszony rokiem tego wybitnego polskiego poety. Z tej okazji Fundacja na rzecz Wielkich Historii przygotowała konkurs fotograficzny - „Baczyński bez filtra”, skierowany do młodzieży szkolnej i licealnej.

„Każde pokolenie ma artystów, którzy wyrażają jego głos. 80 lat temu doświadczenia swoich rówieśników wyrażał Krzysztof Kamil Baczyński. Dziś, po latach, chcemy odkryć jego twórczość na nowo i zapytać, czy mówi o uniwersalnym doświadczeniu każdego młodego człowieka” – opisują inicjatywę organizatorzy.

Konkurs polegać będzie na interpretacji twórczości Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór poety. Zdjęcia mogą przedstawiać: portret, martwą naturę, mogą mieć formę reporterską, czy też bardziej swobodną. Można do tego celu wykorzystać np. telefon komórkowy lub aparat fotograficzny. Do udziału w konkursie zaproszeni są uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.  

Inaugurację konkursu podczas wspólnej konferencji ogłosili dziś wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – mecenasa konkursu - Wojciech Dąbrowski oraz prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii Maciej Piwowarczuk

(fot. Anna Krajkowska/Gazeta Polska)

- Baczyński zostawił po sobie bogaty dorobek - ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów, opowiadań, kilkaset grafik […]. Poeta należał do pokolenia, które w młodości musiało walczyć z okupantem. W jego twórczości smutek i tragizm przeplata się z charakterystyczną dla młodego pokolenia miłością, nadzieją i pięknem. Jestem przekonana, że prace nadsyłane przez młodych ludzi w ramach konkursu, również będą miały takie motywy i ukazywały podobne wartości

– powiedziała wiceminister kultury Anna Krupka.

 - Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia Polaków. Natomiast jego życiorys pokazuje dramat pokolenia Kolumbów, dla których czas wojny i powstania zdeterminował  życiowe losy. Jest także dla nas zobowiązaniem do podtrzymywania pamięci o tym, że za niepodległość zapłaciliśmy ogromna cenę. Jak powiedział Stanisław Pigoń: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”. Dlatego chcemy, aby nowatorska forma konkursu przybliżyła młodym ludziom postać Baczyńskiego i pozwoliła lepiej zrozumieć wojenną historię Polski – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Z kolei Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii, zwrócił uwagę, że mimo upływu 100 lat od urodzin poety, po bliższym poznaniu okazuje się, że Baczyński zmagał się z podobnymi problemami jak współczesna młodzież. 

- Bał się przyszłości, czuł się samotny, nieszczęśliwie się zakochiwał, przeżywał kryzysy i dawał temu wyraz w swoich wierszach. Dlatego jestem pewien, że współcześni młodzi ludzie znajda wspólną nić łączącą ich z poetą – powiedział Piwowarczuk.

(fot. Anna Krajkowska/Gazeta Polska)

Zapytany, czy udział w konkursie mogą wziąć udział także osoby starsze, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii odpowiedział:

- Nie zabraniamy czytać poezji Baczyńskiego bez względu na to, ile kto ma lat, jakiej jest płci czy narodowości. Dlatego zachęcamy wszystkich do robienia zdjęć i interpretowania jego twórczości. Jednak w konkursie mogą wziąć udział jedynie uczniowie szkół, dla których także będziemy szykować pomoce dydaktyczne, by nauczyciele ich wspomogli w konfrontacji z poezją.


Wszyscy chętni zdjęcia mogą publikować na Instagramie na profilu „Baczyński bez filtra”. Fotografie należy oznaczyć hasztagiem „#baczyńskibezfiltra”. Pojawią się one w specjalnej galerii. Ponadto w trakcie trwania konkursu przewidziano szereg wydarzeń towarzyszących – spotkania z literaturoznawcami i pedagogami, czytanie poezji Baczyńskiego przez cenionych artystów i popularne gwiazdy, a także stworzenie serii podcastów i scenariuszy zajęć.
W konkursie przewidziano nagrody. Zostaną one przyznane w dwóch kategoriach, jednej dla uczniów szkół podstawowych i drugiej, ponadpodstawowych. Na laureatów czekają m.in. aparaty lustrzanki, vouchery na kurs fotograficzny, profesjonalne drony oraz bony na książki. Dodatkową atrakcją będzie umieszczenie najlepszych zdjęć w specjalnym albumie, który ukaże się w przyszłym roku. Finał konkursu zaplanowany jest na 22 stycznia 2022 roku – w 101. urodziny poety.

Partnerami wydarzenia są m.in. Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy i Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz TVP Historia.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie baczynskibezfiltra.pl.

 

 


 

 

Źródło: niezalezna.pl

Anna Krajkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo