Miłośnik nazistów na listach Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Kopuła świątyni gotowa

Zakończenie budowy kopuły i pokrycie jej miedzią, to jeden z najważniejszych etapów budowy Centrum Opatrzności Bożej - poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kopuła Świątyni Opatrzności Bożej jest jedną z największych kopuł nie tyl

wizualizacja, Lech i Wojciech Szymborscy; http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Zakończenie budowy kopuły i pokrycie jej miedzią, to jeden z najważniejszych etapów budowy Centrum Opatrzności Bożej - poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kopuła Świątyni Opatrzności Bożej jest jedną z największych kopuł nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
 
Kard. Nycz wyraził słowa podziękowania wszystkim darczyńcom budowy Świątyni Opatrzności Bożej, podkreślając, że zdaje sobie sprawę, iż w tych trudnych czasach "każda złotówka się liczy".
 
Kopuła ma powierzchnię 3,2 tys. metrów kw., a jej wysokość to około 30 metrów. Kopuła już jest pokryta blachą miedzianą. Na szczycie umieszczony jest szklany świetlik. Nad świątynią góruje krzyż o wysokości ponad 5 metrów. Wysokość całej budowli to 75 metrów. Budowa dachu jest już ukończona. Wykonano izolację termiczną i przeciw wilgoci.
 
Powstający w warszawskim Wilanowie kompleks Centrum Opatrzności Bożej składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków.
 
Centrum Opatrzności to budowla o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełni Świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej. Na pierwszym piętrze na wysokości 26 metrów, na które wjedzie się nowoczesnymi windami, znajdować się będą multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pod Świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków.
 
W Panteonie pochowani są m.in. ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski oraz księża, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Umieszczono tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Znajduje się też relikwiarz z fragmentem sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu na placu św. Piotra.
 
Budowę Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęto w 2002 roku na warszawskich polach wilanowskich jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". Jest to inicjatywa podjęta w drugiej połowie lat 90. przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa, wsparta przez Sejm.

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
gb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo