Marek Kuchciński dla Niezalezna.pl: Postrzegamy Nord Stream 2 jako geopolityczną broń

"Niepokoi mnie fakt, że Stany Zjednoczone zaprzestały wysiłków na rzecz zablokowania gazociągu Nord Stream 2" - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl Marek Kuchciński, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych. Jest on jednym z sygnatariuszy oświadczenia, w którym wyrażono rozczarowanie porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym kontrowersyjnej inwestycji.

Marek Kuchciński
Fot. Marta Olejnik

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili rozczarowanie w związku z porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym gazociągu Nord Stream 2.

- Kontynuujemy sprzeciw wobec projektu Nord Stream 2 i z żalem przyjmujemy niedawną decyzję Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie Nord Stream 2, która wiąże się ze wznowieniem budowy gazociągu

 - napisali we wspólnym oświadczeniu politycy z USA, Estonii, Czech, Irlandii, Łotwy, Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Litwy.

Ze strony polskiej pod listem podpisali się szefowie komisji spraw zagranicznych w obu izbach parlamentu: sejmowej - Marek Kuchciński i senackiej - Bogdan Klich. Amerykańskim sygnatariuszem jest Demokrata Bob Menendez z Senatu.

W oświadczeniu czytamy:

Uważamy Nord Stream 2 za geopolityczny projekt mający na celu wzmocnienie geostrategicznego wpływu Rosji w Europie poprzez zdominowanie rynku energii. Ukończenie gazociągu zwiększy udział rosyjskiego gazu w europejskim miksie energetycznym, narazi bezpieczeństwo UE oraz USA i zagrozi i tak już nietrwałemu bezpieczeństwu i suwerenności Ukrainy. Co więcej, ukończenie NS2 da Rosji kolejne narzędzie do wywierania presji i szantażowania Ukrainy.

Posłowie Komisji Spraw Zagranicznych w czerwcu przez aklamację przyjęli projekt uchwały ws. Nord Stream 2, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na podstawie trzech zgłoszonych poselskich propozycji uchwał. Taką uchwałę przyjęto też później podczas obrad Sejmu RP.

Kuchciński dla Niezalezna.pl: Niepokoi mnie ten fakt

Zapytaliśmy przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych Marka Kuchcińskiego, dlaczego zdecydował się na podpisanie oświadczenia wraz z innymi przewodniczącymi komisji.

- Niepokoi mnie fakt, że Stany Zjednoczone zaprzestały wysiłków na rzecz zablokowania gazociągu Nord Stream 2. Z szefami Komisji Spraw Zagranicznych postrzegamy ten projekt jako geopolityczną broń i mocno się mu sprzeciwiamy. Obawiamy się, że ukończenie Nord Stream 2 otworzy drogę do jeszcze większej ingerencji w nasze wewnętrzne sprawy

- skomentował w rozmowie z Niezalezna.pl.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Nord Stream 2 #Marek Kuchciński

Michał Kowalczyk,Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo