Najwyższy od stycznia bilans zgonów na Covid w Hiszpanii

130 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Hiszpanii między poniedziałkiem a wtorkiem - wynika z opublikowanych dziś danych ministerstwa zdrowia w Madrycie. Jak podkreśla resort, to najwyższy od stycznia dobowy bilans zgonów.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Z informacji służb medycznych Hiszpanii wynika, że w całym kraju w związku z Covid-19 zmarło dotychczas ponad 81,7 tys. osób, w tym najwięcej we wspólnotach autonomicznych Madrytu oraz Katalonii.

W obu tych regionach szybko rośnie też liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19. W Katalonii na oddziałach intensywnej terapii zajmują oni już blisko połowę łóżek, zaś w aglomeracji madryckiej - 30 proc.

W ciągu ostatniej doby duży wzrost liczby pacjentów przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii zanotowano też na dwóch popularnych wśród turystów archipelagach Hiszpanii – Balearach i Wyspach Kanaryjskich. Odsetek pacjentów z Covid-19 na tamtejszych OIOM-ach wynosi odpowiednio 27 i 20 proc.

Jak poinformowała w środę minister zdrowia Carolina Darias, z powodu wariantu Delta koronawirusa, mimo masowych szczepień, nasila się piąta fala epidemii.

Zaszczepiono 60 proc. obywateli

W całej Hiszpanii wykryto dotąd 4,5 mln zakażeń koronawirusem, w tym ponad 20 tys. w ciągu ostatniej doby.

Szefowa resortu zdrowia sprecyzowała, że dotychczas w 47-milionowej Hiszpanii zaszczepiono już ponad 60 proc. obywateli, a w najbliższych dniach osiągnięty zostanie zaplanowany na sierpień poziom 70 proc. zaszczepionej populacji.

Tymczasem jak podał w środę dziennik “El Mundo” w Las Palmas, na Wyspach Kanaryjskich podczas ostatniej doby pojawiło się duże ognisko zakażeń w miejscowym zakładzie karnym. Powołując się na wirusologów, gazeta twierdzi, że zakażeni to więźniowie, którzy odmówili poddania się szczepieniom.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo