Chcemy mieć ludzi, którzy nie dorabiają na boku? Sakiewicz komentuje podwyżki dla ministrów

Trwa debata o podwyżkach dla wiceministrów (sekretarzy i podsekretarzy stanu). – Parlamentarzyści, a już na pewno ministrowie powinni zarabiać dobrze. Nie stać nas na dziadowskie państwo – ocenił Tomasz Sakiewicz. Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” przypomniał stare ludowe powiedzenie, że „jeśli ktoś bierze mało na urzędzie, to widać kradnie gdzie indziej. - Oczywiście nie dotyczy to posłów Platformy Obywatelskiej, bo jak wiemy zegarki dostają od przyjaciół, pieniądze znajdują w nogach od stołów, a mieszkania w Chorwacji daje im lud wdzięczny za to, że ich odwiedzili – ironizował.

Tomasz Sakiewicz
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Konsekwencją rozporządzenia będzie też podwyżka dla parlamentarzystów, gdyż - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł, mają otrzymywać ok. 12,5 tys. zł.

O tę kwestię pytano redaktora Tomasza Sakiewicza w TVP Info. Ocenił on, że ministrowie powinni dobrze zarabiać. Zacytował ludowe powiedzenie, że „jeśli ktoś bierze mało na urzędzie, to widać kradnie gdzie indziej”.

Oczywiście nie dotyczy to posłów Platformy Obywatelskiej, bo jak wiemy zegarki dostają od przyjaciół, pieniądze znajdują w nogach od stołów, a mieszkania w Chorwacji daje im lud wdzięczny za to, że ich odwiedzili, ale wszyscy pozostali, zawsze to rodzi podejrzenie, że jeżeli ktoś ma rodzinę, dzieci, wydatki, a żyje za niewielkie pieniądze, to po prostu dokrada. Lepiej to dziwne wrażenie skończyć

- mówił.

"Oczywiście są społecznicy i są ludzie, którzy pracowali za darmo i będą to robić. Mają taką sytuację życiową i taką konstrukcję psychiczną. Ale przecież nie o to chodzi, żeby w kraju, który ma 80 proc. średniej dochodów Unii Europejskiej parlamentarzyści zarabiali 20 proc. tego, co zarabia parlamentarzysta w UE. Chodzi o to, by to miało ręce i nogi. Ta 2-3-krotność średniej krajowej dla posła jest absolutnie uzasadniona, jeżeli chcemy mieć ludzi, którzy nie dorabiają na boku, a już na pewno nie zarabiają uczciwie, nie oszukują na dietach, nie dopisują sobie dodatkowych lotów, czy nie tankują kanistrów benzyny, by mieć na utrzymanie swoich dzieci, to trzeba im normalnie zapłacić i przestać udawać, że wszystko jest obecnie „ok” - powiedział Sakiewicz.

Stwierdził, że trzeba zrobić z tym porządek, „ograniczmy przywileje, a dajmy im porządne, nawet większe niże te które proponują pieniądze”.

"Ten nagły socjalizm Platformy Obywatelskiej wynika tylko i wyłącznie z tego, że oni są pod butem Donalda Tuska, który leży na pieniądzach. Wie, że jego koledzy nie mają wyjścia, zresztą biorą skądinąd pieniądze, więc co się będą dietami poselskimi martwić" – dodał Sakiewicz.

Donald Tusk ocenił, że politykowi nie przystoi dużo zarabiać. Szef PO jest przeciwko podwyższeniu zarobków polskich polityków i podziękował władzom klubu Koalicji Obywatelskiej za poparcie swojego stanowiska. Tymczasem jak informowano, Tusk w Brukseli zarabiał 140 tys. zł miesięcznie. Obecnie jako szef EPL zarabia około 30 tys. zł.

Kiedy słucha się Donalda Tuska, który nawołuje do niskich zarobków polityków, to zastanawiam się, czy lepszym pomysłem był zagubiony projekt 500 plus Ewy Kopacz, czy tego typu twierdzenia, bo to wszystko jest z dziedziny humoru, a niestety zahacza o realną politykę. (…) Chyba ostatnią osobą, która może mówić o niskich zarobkach polityków jest Donald Tusk, bo nie ma lepiej zarabiającego polityka w Polsce niż właśnie Tusk

– uważa redaktor naczelny „GP”.

 


Źródło: niezalezna.pl

#polityka

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo