Niemiecka fregata płynie na Wschód. "To nie oznacza bycia przeciwko komuś"

Okręt wojenny „Bayern” wraz z załogą wypłynął w poniedziałek z portu Wilhelmshaven w rejon Indo-Pacyfiku w 7-miesięczną misję. Wraz ze swoimi sojusznikami Republika Federalna chce w ten sposób zaakcentować swoją obecność w regionie – informuje portal NDR

fot. Pedro Carreras - http://www.losbarcosdeeugenio.com/barcos/es/de/bm_F217.html, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16335169

- Zaangażowanie w regionie Indo-Pacyfiku nie oznacza bycia przeciwko czemuś lub komuś, ale wspólne wstawienie się za czymś i wspólne działanie, a także rozwiązywanie ewentualnych konfliktów w sposób pokojowy i partnerski – powiedziała Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU), minister obrony, na uroczystości pożegnania okrętu.

Wiceadmirał Marynarki Wojennej Kay-Achim Schonbach dodał, cytowany przez NDR, że w pierwszej od niemal dwudziestu lat tego typu misji „chodzi o wywieszenie bandery i zademonstrowanie na miejscu, że Niemcy stoją po stronie swoich międzynarodowych partnerów, są za wolnością szlaków morskich i przestrzeganiem międzynarodowych praw w regionie”. Niemcy, uczestnicząc w misji, „rozszerzają partnerstwo i zaangażowanie w regionie oraz uczestniczą w monitorowaniu sankcji ONZ wobec Korei Północnej” – dodaje NDR.

Zakończenie misji niemieckiego okrętu jest planowane na luty.

Blisko 90 proc. światowego handlu morskiego odbywa się na obszarze Indo-Pacyfiku, gdzie przebiega jeden z kluczowych szlaków handlowych między Azją a Europą. Jednak ambicje terytorialne Chin w regionie budzą zaniepokojenie krajów Europy Zachodniej i USA – przypomina NDR.

Pekin wezwał stronę niemiecką do wyjaśnienia podjętych działań.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo