Fakty i mity na temat przekłuwania uszu. Pistolet czy igła?

Przekłute uszy stały się tak bardzo popularne, że nikogo nie dziwią już kolczyki w uszach nawet u małych dziewczynek. Kolczyki stały się też gustownym i popularnym prezentem komunijnym lub urodzinowym. Zanim jednak można będzie je założyć, trzeba stawić czoła dylematowi: Czy uszy przekłuć pistoletem (bo szybko i mniej boli), czy jednak przekłuć uszy igłą (bo szybciej się goi). Które rozwiązanie jest lepsze?

Fakty i mity na temat przekłuwania uszu. Pistolet czy igła?
Zdjęcie autorstwa Rafael Barros z Pexels

Na czym polega piercing uszu?

Przekłucie uszu obecnie jest czymś bardzo popularnym. Uszy kłujemy już nie tylko w płatku dolnej, miękkiej części ucha, która jest zbudowana z tkanki łącznej oraz tłuszczowej, ale na całej jego powierzchni. Piercing uszu wykonywany jest od dawna, jednak nie należy podchodzić do niego zbyt lekceważąco, gdyż podczas przekłuwania uszu zostaje naruszona tkanka naszego ciała. Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia infekcji czy też zarażenia poważną chorobą. Pamiętajmy jednak o zasadach higieny.

Piercing uszu polega na umieszczeniu płatka ucha w pistolecie, który jest zaopatrzony w zaostrzony kolczyk leczniczy. To właśnie on przebija tkankę na wylot. Kolczyk zawsze powinien być wykonany ze srebra, tytanu lub ze stali chirurgicznej.

Przekłucie uszu specjalnym pistoletem jest obecnie bardzo popularne. Mówi się o jego szybkości i braku bólu podczas zabiegu. Należy jednak pamiętać, że za pomocą pistoletu można jedynie przekłuć miejsca, gdzie znajduje się miękka tkanka. Wszędzie tam, gdzie nie ma chrząstki.

Czy przekłuwanie uszu pistoletem jest bezpieczne?

Piercing uszu z użyciem pistoletu posiada równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jednym z głównych zarzutów przeciwko tej metodzie jest fakt, że podczas szybkiego wystrzeliwania kolczyka tkanka ucha zostaje raptownie oraz z bardzo dużą siłą rozerwana. Takie szybkie rozerwanie tkanki może być przyczyną trudniejszego i dłuższego gojenia się. Warto pamiętać o tym, że po zabiegu ucho może spuchnąć oraz przez pewien czas być zaczerwienione. Taki zabieg powinien być zawsze wykonywany w profesjonalnym i sprawdzonym salonie kosmetycznym przez doświadczoną w tej kwestii osobę.

Przed wykonaniem zabiegu uszy należy dobrze zdezynfekować, a sam pistolet powinien być odpowiednio wysterylizowany. Miejsca przekłucia należy zaznaczyć przy pomocy antybakteryjnego pisaka, a wstrzelenie kolczyków zawsze powinno być wykonywane w pełni pod kątem prostym.

Uwaga: Wszystkie elementy pistoletu, które mają bezpośrednią styczność ze skórą powinny zawsze być jednorazowe. Z kolei osoba wykonująca zabieg powinna mieć założone rękawiczki jednorazowe

Przekłucie uszu igłą – czy jest bezpieczne?

Przekłuwanie uszu za pomocą igły jest częściej stosowane w salonach piercingu, niż w gabinetach kosmetycznych. Igłą można przekłuć praktycznie każdą część ciała, zarówno z tkanką miękką jak i chrząstką. Igłą możemy również przekłuć uszy samodzielnie przy zachowaniu odpowiedniej higieny.

Prawidłowe przebicie uszu sterylną igłą zawsze powinno być wykonywane pod kątem dziewięćdziesięciu stopni w wybrane wcześniej miejsce. Osoba, która odpowiednie doświadczenie wykonuje to szybko i w pełni bezpieczne przebijając wybrane miejsce od razu na wylot. Następnie w miejscu przekłucia umieszczany jest kolczyk. 

Obecnie w salonach percingowych można skorzystać z miejscowego znieczulenia – zastrzyk lub krem znieczulający. Pamiętajmy jednak o tym, aby zawsze miejsce przekłucia igłą było wcześniej zdezynfekowane, a osoba wykonująca zabieg powinna mieć założone rękawiczki oraz być w pełni skoncentrowana.

Jak dbać o przekłute uszy?

Gdy już zdecydujemy się na przekłucie uszu pamiętajmy o odpowiednich kolczykach ze stali chirurgicznej, tytanu lub srebra. Po przekłuciu kolczyki należy nosić nieprzerwanie od 4 do 6 tygodni. Przy wyborze i kupnie należy sprawdzić zapięcie, aby było jak najbardziej wygodne. 

Gdy kolczyki mamy już w uszach pamiętajmy o odpowiedniej higienie. Nie należy dotykać uszu brudnymi rękoma. Miejsce przekłucia z kolczykiem dwa razy dziennie należy przemywać środkiem odkażającym, np. wodą utlenioną czy płynem do dezynfekcji ran.

Dobrze, gdy przez okres około dwóch tygodni unikamy basenu, solarium czy sauny. W czasie mycia głowy pilnować należy, aby szampon nie dostał się w okolice miejsca przekłucia. 

Aby skutecznie zadbać i zapobiec wrastaniu, zawsze powinna być minimalna przerwa, która zapewni dopływ powietrza. 

Przeciwwskazania do przekłucia uszu

  • Przekłucie uszu czy to za pomocą pistoletu czy igły zawsze będzie ingerencją w organizmie. Dlatego też przekłuwanie uszu nie jest zalecane, gdy chodzi o następujące osoby:
  • osoby chore na cukrzycę
  • osoby chore na ostre zapalenie wątroby
  • osoby z epilepsją
  • osoby, u których stwierdzono choroby serca
  • osoby, u których stwierdzono zaburzenia związane z krzepliwością krwi
  • osoby, u których stwierdzono uczulenie na metale: tytan czy srebro

Jaki jest koszt przekłucia uszu?

Koszt przekłucia uszu jest uzależniony od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim wszystko zależy od tego, kto będzie wykonywał zabieg przekłucia, i w jak renomowanym zakładzie będzie się on odbywał. 

Należy liczyć się z tym, że piercing uszu w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym czy też w salonie piercingu zapłacimy więcej.

Koszt przekłucia uszu jest także uzależniony od metody, na którą to się zdecydujemy, czyli igła czy pistolet. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#piercing uszu #Przekłucie uszu #rękawiczki jednorazowe #Przekłuwanie uszu

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo