Opowiedzą Polskę Włochom. Nagrano podcast nt. Powstania Warszawskiego

"1944. Zniszczenie Warszawy"- to tytuł podcastu przygotowanego dla włoskich odbiorców na temat Powstania Warszawskiego i szerzej - historii Polski; serię prelekcji wygłosił profesor historii Paolo Colombo z katolickiego uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie.

Twitter/@PLinMilano

Podcasty powstały dzięki współpracy konsulatu generalnego RP w Mediolanie z włoską gazetą "Il Sole-24 Ore", na której stronie są dostępne.

Można ich wysłuchać również na popularnych platformach, w tym Spotify.

We wprowadzeniu do pierwszej części prof. Colombo podkreślił, że historia Powstania Warszawskiego jest fascynująca i zarazem zbyt mało znana.

W swej opowieści przedstawia bogate tło historii Polski, która odzyskała niepodległość po zaborach. Przywołuje wojnę polsko-bolszewicką w 1920 roku i opisuje przedwojenną Warszawę oraz napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku, powstanie w warszawskim getcie, walkę Polaków u boku sojuszników na różnych frontach, utworzenie 2 Korpusu Polskiego, bitwę o Monte Cassino.

Profesor Colombo zwraca uwagę na polski cmentarz wojenny na wzgórzu, którego widok- jak wyznaje- "zapiera dech".

Włoski wykładowca nie kryje emocji opowiadając o Powstaniu Warszawskim i rozkazie Hitlera, by miasto zostało zrównane z ziemią. Jak przyznaje, brakuje słów, by opisać to, co wydarzyło się w Warszawie oraz w całej Polsce, która z jednego totalitaryzmu weszła w drugi.

To, podkreśla Colombo, historia "nienawiści, zniszczenia, a także dumy" narodu.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo