Wyjątkowy egzemplarz Mustanga w hołdzie kobietom-pilotom II wojny światowej

Na cześć upamiętnienia kobiet-pilotów w służbach powietrznych, Ford zaprezentował specjalny egzemplarz Mustanga Mach-E. Auto zostało wystawione na aukcji podczas pokazu lotniczego AirVenture 2021 Experimental Aircraft Association (EAA) w Oshkosh w stanie Wisconsin.

mat. pras. prod.

Specjalny Mustang Mach-E ma niestandardowy schemat malowania z wojskowymi odznakami, inspirowanymi samolotami wojennymi, pilotowanymi przez ochotników i ochotniczki. W czasie II wojny światowej kobiety pilotki służby powietrznej, latały prawie każdym typem samolotu wojskowego, który zjeżdżał z hal fabrycznych w całej Ameryce. Odznaki obejmują Gwiazdę Sił Powietrznych Armii USA po obu stronach pojazdu, logo skrzydeł na masce i błotniku oraz numer 38 na przednim zderzaku, tylnym zderzaku i wewnątrz kabiny, aby uhonorować 38 ochotniczek, które zginęły w służbie ojczyźnie.

Women Airforce Service Pilots to grupa amerykańskich pilotek-ochotniczek, których zadaniem było transportowanie samolotów wojennych do baz armii USA na całym świecie w celu wykorzystania ich w walce. Kobiety przeleciały ponad 60 milionów mil podczas II wojny światowej. Mimo ich poświęcenia, nie zostały natychmiast potraktowane jako aktywny personel wojskowy aż do 1977 roku, kiedy pilotki otrzymały status wojskowy z mocą wsteczną.

Dochód z aukcji wesprze inicjatywę EAA, mającą na celu zapewnienie młodym kobietom i młodzieży lepszego dostępu do kariery w przemyśle lotniczym.

To nie pierwszy raz, kiedy Ford podarował specjalnie zaprojektowanego Mustanga w celu wsparcia programów edukacyjnych EAA. Wcześniejsze niestandardowe konstrukcje obejmują Mustanga GT z 2019 roku „Old Crow”, Mustanga z dywizjonu Eagle z 2018 roku, Mustanga „Ole Yeller” z 2016 roku i Mustanga Apollo Edition z 2015 roku.

 Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

 

#moto #historia #pamięć #Ford #limitowana edycja

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo