Hiszpanie zmęczeni upałami chętnie udają się do Griegos. Tam w lecie temperatura spada do 0 st. C!

W Hiszpanii w czasie upałów rośnie popularność położonej na wschodzie kraju miejscowości Griegos. W tym nietypowym pod względem klimatycznym miejscu temperatura powietrza spada latem do 0 st. Celsjusza.

Griegos
Autorstwa Chantejot - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9559497

W kalendarzu sierpniowych imprez władze hiszpańskiej gminy przedstawiły szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Na przedostatni weekend wakacji zaplanowane jest “wspólne obchodzenie najzimniejszej nocy lata”.

Opisujący miejscowość portal 20 Minutos wskazuje, że zmęczeni upałami Hiszpanie chętnie udają się do Griegos dla ochłody. Według państwowego instytutu meteorologicznego w Madrycie Griegos jest najchłodniejszą miejscowością w całej Hiszpanii ze średnią roczną temperaturą powietrza na poziomie 7,5 st. Celsjusza. Podczas styczniowej śnieżycy Filomena temperatura w tej niewielkiej miejscowości spadła poniżej poziomu -15 st. Celsjusza.

Lokalne samorządy, zachwalając w folderach turystycznych Griegos, wskazują, że nietypowo niska jak na Hiszpanię temperatura powietrza panująca w tej zamieszkanej przez zaledwie 138 osób miejscowości to efekt jej usytuowania na wysokości ponad 1600 m nad poziomem morza.

Zaznaczają, że podczas częstych fal upałów nawiedzających w ostatnich latach Hiszpanię “złapanie” krótkiego i chłodnego lata w Griegos stanowi dobrą okazję do spędzenia urlopu w chłodniejszej aurze.

Ta jedna z najmniej zaludnionych gmin Hiszpanii ma też kilka atrakcji turystycznych, spośród których najważniejsze to datowany na XVI w. kościół pod wezwaniem św. Piotra, punkty widokowe, a także muzeum gromadzące kolekcję 2000 okazów motyli.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#rozrywka

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo