Grodzki zabiera się za likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Zapowiada projekt ustawy

Senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrz.) w porozumieniu z innymi senatorami i ze mną przygotuje projekt inicjatywy legislacyjnej likwidujący Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - zapowiedział we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zdjęcie ilustracyjne
Platforma Obywatelska RP, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Grodzki pytany był podczas wtorkowego briefingu o to, czy Senat podejmie próbę przygotowania inicjatywy odnośnie Izby Dyscyplinarnej SN oraz o znajdujący się w porządku obrad środowego posiedzenia senackiej komisji ustawodawczej punkt obejmujący "rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym".

"Tak, (...) Komisja Europejska wyznaczyła czas Polsce do 16 sierpnia. Jednocześnie pani prezes Sądu Najwyższego pisze, że mamy do czynienia z faktycznym paraliżem. Więc jako Senat chcemy zareagować na to" - powiedział Grodzki.

Marszałek Senatu przekazał, że senator Krzysztof Kwiatkowski w porozumieniu z innymi senatorami oraz z nim "ma przygotować projekt inicjatywy legislacyjnej bardzo prosty - likwidacja Izby Dyscyplinarnej i tzw. ustawy kagańcowej". "Jakbyście państwo się wczytali w werdykt TSUE, to tam o tej +ustawie kagańcowej+ też jest mowa" - powiedział. Marszałek Senatu zaznaczył, że taka propozycja "z pewnością zostanie zainicjowana".

15 lipca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł ostatecznie, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE oraz że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE. Następnie KE zagroziła Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie decyzji i wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Zwróciła się do Polski o potwierdzenie do 16 sierpnia, że zastosuje się ona do nich oraz ostrzegła, że "w przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę".

14 lipca TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

W piątek I prezes SN Małgorzata Manowska skierowała do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu pisma z apelem o skorzystanie przez głowę państwa z inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na "efektywne i nie budzące zastrzeżeń" funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz o podjęcie prac legislacyjnych w tej sprawie.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo