Kraska przedstawił plan na IV falę pandemii

Infrastruktura szpitalna jest gotowa na czwartą falę pandemii. Jest m.in. plan zwiększenia liczby miejsc dla pacjentów z COVID-19. Przygotowane są też laboratoria diagnostyczne - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

pixabay.com/trank

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska był pytany w TV Republika, czy system opieki zdrowotnej jest przygotowany do czwartej fali pandemii.

- Infrastruktura szpitalna, która po trzeciej fali była bardzo rozbudowana, została dość zdecydowanie ograniczona na okres spadku nowych zakażeń. W tej chwili przygotowanych jest ok. 6 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

 – wskazał wiceminister.

- Mamy plany, aby infrastrukturę szpitalną zdecydowanie powiększyć i to w bardzo krótkim okresie czasu. Mamy w każdym województwie w gotowości szpital tymczasowy. (…) Chcemy, aby także szpitale, które świadczą usługi dla innych pacjentów, były przygotowane – dodał.

Minister Kraska ocenił, że infrastruktura szpitalna na czwartą falę pandemii jest gotowa.

- Plan jest od wielu tygodni

 - zaznaczył.

Dodał, że także w innych obszarach niż baza łóżkowa, poczyniono przygotowania. Wymienił w tym kontekście m.in. laboratoria diagnostyczne. Są one w stanie w ciągu doby wykonać ok. 170 tys. testów wykrywających koronawirusa.

- Widzimy, że poprzednie fale zahartowały nas w walce. Myślę, że schematy, które są wypracowane, przećwiczone, nie powinny sprawiać kłopotu służbie zdrowia – ocenił.

Od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono dotąd 2 mln 883 tys. 120 przypadków. Zmarło 75 tys. 261 osób z COVID-19. 

 

Źródło: niezalezna.pl, TV Republika, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo