Niskokaloryczna dieta z dużą ilością białka? Naukowcy proponują… owady

Spośród 1,6 mln gatunków owadów około 1,4 tys. nadaje się do spożycia, będąc niskokalorycznym źródłem białka, minerałów, witamin, kwasów tłuszczowych i błonnika. Grupa studentów studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w najbliższym czasie zamierza dokładnie zbadać wartości odżywcze owadów poddanych obróbce termicznej oraz zapach tych potraw.

Simon/pixabay.com/service/license/

Projekt „Właściwości funkcjonalne i sensoryczne wybranych gatunków owadów poddanych obróbce termicznej" realizuje Studenckie Koło Naukowe Kuchni Molekularnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr). Występująca w roli opiekuna naukowego grupy realizującej projekt dr Anna Żołnierczyk z Katedry Chemii Wydziału Nauk o Żywności UPWr podkreśliła, że studenci nie tylko badają owady pod kątem właściwości sensorycznych, ale je również hodują.

Wartość odżywcza owadów

Na potrzeby realizacji najnowszego projektu, owady, w tym m.in. larwy mącznika młynarka i drewnojada, karmione są wytłokami owocowo-warzywnymi, które wzbogacono w nienasycone kwasy tłuszczowe - oliwę z oliwek i zmielone orzechy.

Owady zostaną poddane liofilizacji lub obróbce cieplnej. Następnie studenci zbadają ich wartość odżywczą oraz zapach. Jak wskazują realizatorzy projektu, owady ze względu na krótki cykl życia, smakują tym, co zjadły. „Jeśli nakarmimy je cynamonem, będą miały posmak cynamonu. Możemy więc wyhodować gąsienice, które będą idealnym dodatkiem do deserów.
- wyjaśnia rzeczniczka UPWr Małgorzata Moczulska.

Studenci chcą też wyznaczyć optymalną temperaturę prażenia owadów.

W wyniku obróbki termicznej produktów spożywczych, podczas zastosowania zbyt wysokiej temperatury często powstają bowiem wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne o potwierdzonym działaniu rakotwórczym.
- wskazała dr Żołnierczyk.

Spośród 1,6 mln gatunków owadów około 1,4 tys. nadaje się do spożycia. To, jak wskazuje dr Żołnierczyk, m.in. chrząszcze, gąsienice, mrówki, pszczoły i osy, koniki polne, szarańcze, świerszcze, termity, jedwabniki i ważki. Do spożycia nadają się zarówno larwy owadów, jak i ich formy dorosłe.

Dr Żołnierczyk podkreśliła, że dorosłe owady są niskokalorycznym źródłem białka, minerałów, witamin, kwasów tłuszczowych i błonnika. 

100 g jedwabników pokrywa np. dzienne zapotrzebowanie na wszystkie mikroelementy. 100 g świerszczy zawiera więcej wapnia niż szklanka mleka, a niektóre gąsienice 10 razy więcej żelaza niż czerwone mięso.
- wskazała.

W wielu krajach owady to przysmak

Naukowcy w Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przypomnieli, że w Azji, Afryce i Ameryce Południowej owady są stałym elementem ludzkiej diety. W Europie, od 1 stycznia 2018 r., owady i ich części mogą być wprowadzane do obrotu jako „nowa żywność”, jeśli uzyskają zgodę Komisji Europejskiej.

Dr Żołnierczyk przypomniała, że owady serwowane są już w niektórych restauracjach w Europie

Podobnie jak z sushi, które początkowo też było traktowane z dystansem, tak i owady w końcu zagoszczą na naszych stołach. Zresztą może to być konieczność! Przy produkcji owadów zużywa się 12 razy mniej wody niż przy produkcji wołowiny. Nie potrzeba ani tyle pastwisk, ani pożywienia. Z 10 kg karmy możemy wyprodukować około 9 kg owadów i tylko 1 kg wołowiny. Do tego do zjedzenia nadaje się tylko 40 proc. z ciała krowy i aż 80 proc. owadów, a larwy nawet w całości.
- podkreśliła ekspertka.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo