Uroczystości upamiętniające zagładę Romów. Premier: "Uczynimy wszystko, by czasy pogardy już nigdy nie powróciły"

Wszyscy mamy obowiązek podtrzymywania pamięci o romskich ofiarach II wojny światowej i dbałości o to, aby w pełni powróciła ona na karty historii; by wiedza o zagładzie Romów stała się powszechna - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów.

Kancelaria Premiera Twitter

W poniedziałek przypada 77. rocznica ostatecznej likwidacji przez Niemców tzw. cygańskiego obozu rodzinnego (Zigeunerlager), który był częścią obozu Auschwitz II-Birkenau; wydarzenia te upamiętniono podczas uroczystości w Brzezince (woj. małopolskie).

W komorach gazowych śmierć poniosło wtedy 4,3 tys. Romów i Sinti - wszyscy, którzy wtedy jeszcze żyli. 2 sierpnia jest obchodzony jako Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów.

- W 77. rocznicę likwidacji obozu romskiego, tutaj, na największym cmentarzu Sinti i Romów zwanym "Romską Golgotą", raz jeszcze podejmujemy zobowiązanie, że uczynimy wszystko, by czasy pogardy już nigdy nie powróciły. Z całą mocą będziemy strzec tego, co dla nas najcenniejsze — pokoju i postawy szacunku wobec drugiego człowieka. Dzisiaj, pochylając głowy nad prochami zamordowanych, wspólnie wypowiadamy słowa: "Pamiętamy i będziemy pamiętać"

- podkreślił premier.

List odczytał wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Mateusz Morawiecki podkreślił w nim, że oddajemy hołd wszystkim romskim ofiarom II wojny światowej i czynimy to w przekonaniu, że "naszą powinnością wobec świata jest zapisywanie tych dramatycznych wydarzeń w zbiorowej pamięci i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom".

Podkreślił, że Romowie żyją na polskiej ziemi od ponad sześciu stuleci i to czas współistnienia naszych narodów.

- Zagłada Romów stanowi tragiczny, często przemilczany, rozdział tego dziedzictwa. Wszyscy mamy obowiązek podtrzymywania pamięci o romskich ofiarach II wojny światowej i dbałości o to, aby w pełni powróciła ona na karty historii; by wiedza o zagładzie Romów stała się powszechna. Lekcja o romskim rozdziale nazistowskiego ludobójstwa nie może zostać zapomniana

- napisał Morawiecki.

Premier przypomniał, że w tragicznych dziejach II wojny światowej szczególne miejsce zajmuje Alfreda Markowska "Noncia", zwana romską Sendlerową - odznaczona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

- Ratując romskie i żydowskie dzieci, dała piękne świadectwo odwagi i człowieczeństwa. Jej heroizm był i pozostanie niezbywalną częścią polskiej i romskiej historii

 - podkreślił premier.

 

 

Źródło: Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo