Polityka klimatyczna UE - jest bezskuteczna? Sakiewicz: "Europa robi za głupiego"

- Jeżeli zamkniemy nasze w miarę oszczędne jeśli chodzi o emisję CO2 fabryki, a zaczniemy sprowadzać produkty z krajów, które się tym nie przejmują, to tylko zwiększymy emisję, pomijając, że cofniemy się wobec nich cywilizacyjnie, gospodarczo. Tu należy podejmować działania globalnie, Dotyczące tylko Europy - są bezskuteczne - tak o unijnych planach redukcji emisji CO2.

pixabay.com/Pixource

Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej (KE) ds. Zielonego Ładu Frans Timmermans przedstawił w połowie lipca projekt pakietu klimatycznego Fit for 55, który ma być wg niego „sprawiedliwym” narzędziem w walce ze „strasznymi konsekwencjami zmiany klimatycznej”.

Projekt przewiduje przyspieszenie redukcji emisji CO2 od już realizowanego celu o 40 proc. do 55 proc. w 2030 r. - Osiem z 12 propozycji to rozszerzenie już istniejącej legislacji. Ale są też zupełnie nowe propozycje, bo widzimy, że w niektórych dziedzinach nasza polityka nie zadziałała – tłumaczył Frans Timmermans.

Pakiet klimatyczny komentował dzisiaj na antenie TVP Info Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Jego zdaniem, całkowite przejście energetyki na odnawialne źródła energii wymaga kilkunastu-kilkudziesięciu lat i ogromnych inwestycji.

- Tego typu źródła zasilania mogą być na razie uzupełnieniem, nie dadzą rady zastąpić głównych elektrowni węglowych czy gazowych. Mam wrażenie, że Europa robi za głupiego - nie wymagając nic od Chin i innych wielkich mocarstw, które w tej kwestii nie robią nic, doprowadza swoją gospodarkę do stanu upadku i za chwilę takie działania zwiększą emisję CO2, ponieważ cała Europa będzie ściągać produkty z krajów, które emisją się nie przejmują

- ocenił Sakiewicz.

Redaktor naczelny "GP" dodaje, że takie działania, które proponuje Komisja Europejska "nie doprowadzą do żadnej ochrony [klimatu]".

- Tu należy podejmować działania globalnie. Dotyczące tylko Europy - są bezskuteczne - wskazał.

 

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo