Prawie połowa Brytyjczyków ograniczyła kontakty, aby uniknąć kwarantanny

Prawie połowa Brytyjczyków ograniczyła kontakty społeczne, by nie ryzykować, że zostaną skierowani przez aplikację do wykrywania kontaktów zakażonych na kwarantannę - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania ośrodka YouGov dla dziennika "The Times".

pixabay

Według przeprowadzonego w dniach 29-30 lipca sondażu, kontakty społeczne ograniczyło 46 proc. pytanych, a nie zrobiło tego 39 proc. Jak zwraca uwagę "The Times", odnosi się to także do najmłodszej grupy wiekowej - 18-24 lata - w której jest najmniejszy odsetek zaszczepionych i która w efekcie jest najbardziej podana na zakażenie. W niej kontakty ograniczyło 46 proc. badanych, a nie zrobiło tego 32 proc.

Ponadto z badania wynika, że 10 proc. pytanych usunęło służącą do wykrywania kontaktów aplikację NHS Covid-19, a nie zrobiło tego 48 proc. (pozostałe 42 proc. nigdy jej nie miało), 13 proc. wyłączyło w niej lokalizację, by uniemożliwić zostanie wskazanym jako kontakt osoby zakażonej, a 45 proc. tego nie zrobiło.

Jak podano w czwartek, w okresie od 15 do 21 lipca na kwarantannę poprzez aplikację została skierowana w Anglii i Walii rekordowa liczba 689 tys. osób, a kolejne 597 tys. zostało wysłane na nią przez pracowników zespołu do wykrywania kontaktów. Fala absencji w pracy tym spowodowana, którą media nazwały "pingdemią", spowodowała na początku lipca poważne zakłócenia w wielu branżach gospodarki. Do pewnego stopnia sytuacja się poprawiła po tym, jak zezwolono niektórym grupom kluczowych pracowników, aby zamiast udawać się na 10-dniową kwarantannę wykonywali przez ten czas codzienne testy na obecność koronawirusa. Obowiązek kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną zostanie dla osób w pełni zaszczepionych zniesiony od 16 sierpnia.

- Zasady izolacji robią dokładnie to, do czego zostały zaprojektowane - minimalizują kontakty osób, które zostały narażone na Covid-19, dzięki czemu możemy chronić populację w czasie, gdy kontynuujemy podawanie szczepionki

- oświadczyła w odpowiedzi na te dane rzeczniczka rządu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo