Akcja "Bezpieczny autokar" na półmetku

Ponad 1000 skontrolowanych autokarów turystycznych, 42 zatrzymane dowody rejestracyjne i 12 wydanych zakazów dalszej jazdy – to dotychczasowy bilans działań Inspekcji Transportu Drogowego w ramach akcji „Bezpieczny autokar”. Pierwsza połowa wakacji była także pracowita dla urządzeń systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Fotoradary oraz odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały w tym okresie 132 120 naruszeń. Rekordziści jechali w obszarze zabudowanym ponad 100 km/h.

Inspekcja Transportu Drogowego

Coroczne wakacyjne działania ITD są prowadzone w okresie wzmożonego ruchu na polskich drogach. Inspektorzy zintensyfikowali kontrole autokarów turystycznych, które nie zawsze są w nienagannym stanie technicznym. Sprawdzana jest też trzeźwość i czas pracy kierowców autokarów. Z kolei kierowcy samochodów osobowych nie zawsze pamiętają o tym, jak zgubna i tragiczna w skutkach może okazać się nadmierna prędkość. Efektem tego jest duża liczba naruszeń zarejestrowanych przez urządzenia CANARD.

Od rozpoczęcia tegorocznych wakacji do końca lipca inspektorzy ITD skontrolowali 1003 autokary. Kontrole odbywały się zarówno w miejscach rozpoczęcia podróży jak i na trasach w całej Polsce. 42 kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych z powodu stwierdzonych zaniedbań stanu technicznego lub braku ważnych przeglądów technicznych. W 12 autokarach usterki były na tyle poważne, że kierowcom wydano zakaz dalszej jazdy. Pasażerowie musieli zaczekać na pojazd w dobrym stanie technicznym. W takich przypadkach przewoźnicy są zobligowani do podstawienia sprawnego autokaru.


Dzięki przezorności organizatorów letniego wypoczynku udało się nie dopuścić do przewozu niesprawnym pojazdem harcerzy z Dolnego Śląska. Autokar, który miał ich przewieźć do Białego Brzegu, miał poważną usterkę hamulców. Z nieszczelnego układu uchodziło powietrze. Inspektorzy dolnośląskiej ITD przeprowadzili kontrolę po wcześniejszym zgłoszeniu. Z kolei na krajowej 92-ce koło Kutna, patrol łódzkiej ITD zatrzymał do kontroli autobus przewożący dzieci z Nadarzyna do Torunia. Pojazd nie miał ważnego badania technicznego.

Najczęściej w kontrolowanych autokarach inspektorzy stwierdzają usterki układu hamulcowego i nadmiernie skorodowane lub uszkodzone nadwozia pojazdów. Mają także uwagi m.in. do sprawności wymaganego oświetlenia autobusów. Niekiedy zdarzają się przypadki, że przewoźnicy zapominają o zrobieniu przeglądu technicznego.
Oprócz stanu technicznego inspektorzy kontrolują przede wszystkim czas pracy kierowców. Kierowca odpowiadający za przewóz pasażerów powinien być w nienagannej kondycji psychofizycznej, wypoczęty i co najważniejsze trzeźwy. Niektórzy jednak próbują prowadzić autobus dłużej niż zezwalają przepisy.

Pod koniec lipca, w jednej z miejscowości koło Starogardu Gdańskiego, patrol pomorskiej ITD zatrzymał do kontroli autokar przewożący dzieci z kolonii z Jarosławca do Częstochowy i Katowic. Zaraz po zatrzymaniu autobusu do kontroli i wykonaniu wydruków z tachografu stwierdzono, że w tachografie znajdują się dwie karty kierowców, choć przewóz wykonywał tylko jeden szofer, który w kontrolowanym dniu  używał dwóch kart, symulując jazdę w załodze dwuosobowej. Skontrolowany przez inspektorów z Piły kierowca podczas jazdy z Wielkopolski nad polskie morze wyjął kartę z tachografu. Tłumaczył, że pogubił się w liczeniu czasu pracy i odpoczynku.


Od początku tegorocznej akcji „Bezpieczny autokar” inspektorzy ITD ukarali kierowców autokarów 182 mandatami. Wobec przewoźników wszczęli 58 postępowań administracyjnych. Za stwierdzone naruszenia grożą im kary pieniężne.
 

W okresie letniego wypoczynku wielu kierowców zapomina o tym jak tragiczna w skutkach może być jazda z nadmierną prędkością. Od 26 czerwca 2021 roku do 29 lipca 2021 roku fotoradary ustawione przy polskich drogach zarejestrowały 52 345 naruszeń. W tym okresie najwięcej zdjęć kierowcom zrobił fotoradar usytuowany przy krajowej „dziesiątce” w miejscowości Krzywanice na Mazowszu, w sumie 955 naruszeń. 845 pojazdów zarejestrował następnie fotoradar, który znajduje się przy krajowej „dziesiątce” w miejscowości Solec Kujawski.
 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Inspekcja Transportu Drogowego

#Inspekcja Transportu Drogowego #polskie drogi #wakacje #autokary #kontrola drogowa

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo