Pomysły na aktywne i zdrowe wakacje z dziećmi… Nie tylko poza miastem

Rodzice zazwyczaj pragną zapewnić dzieciom w czasie wakacji nie tylko atrakcyjne zajęcia, przy których będą mieć świetną zabawę, ale także takie, które będą dobre dla ich zdrowia. Dziś kilka wskazówek, które pomogą w tym, aby letnie szaleństwa w mieście mogły być wyłącznie przyjemnością.

Zdjęcie autorstwa Anete Lusina z Pexels

Miejskie wody dla ochłody

Większość dzieci uwielbia chlapać się w wodzie, zwłaszcza w letnie upały. Przy niemal każdej fontannie czy natrysku można zobaczyć dzieci biegające na bosaka i oblewające się wodą. Nie brakuje i tych, które moczą nogi i kąpią się w brodzikach fontann. 

Jednak jak przypomina sanepid, może to nieść za sobą poważne zagrożenie dla zdrowia

Woda w takich zbiornikach nie jest przeznaczona do kąpieli (a tym bardziej do picia!), nie jest więc pod tym kątem dezynfekowana, uzdatniana ani oraz kontrolowana. 

Dlatego, aby schłodzić się w letni dzień, lepiej poszukać okolicznych basenów i kąpielisk, których czystość jest na bieżąco monitorowana. 

Uwaga na jakość powietrza

Zanieczyszczenia powietrza, mimo że mówimy o nich głównie zimą, występują również w okresie letnim. Zwłaszcza w miastach, gdzie natężony ruch samochodowy i wysokie temperatury sprzyjają zbieraniu się szkodliwych substancji. 

Dzieci są szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ich system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, oddychają szybciej niż dorośli, a dodatkowo ze względu na wzrost fizycznie przebywają znacznie bliżej ziemi, a to właśnie tam niektóre zanieczyszczenia osiągają swoje maksymalne stężenie. 

Dlatego, wybierając miejskie rozrywki, zwróć uwagę na jakość powietrza w okolicy. Postaw na miejsca z dala od ruchliwych ulic lub takie, w których o jakość powietrza specjalnie zadbano. 

Przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie funkconje na przykład pierwszy w Polsce pierwszy biotechnologiczny plac zabaw, na którym powietrze oczyszczają algi. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby nie tylko oczyszczać powietrze wewnątrz placu, ale także angażować w ten proces dzieci. Ich zabawa stymuluje pracę bioreaktorów wypełnionych algami i bezpośrednio przyczynia się do oczyszczania powietrza.

W upały zabawa z umiarem

Słońce i wysoka temperatura to pogoda, o której większość z nas marzy przez cały rok. Ale fale upałów, zwłaszcza w mieście, mogą być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne. 

Przez takie czynniki, jak gęsta zabudowa, mało terenów zielonych, koszenie trawników czy materiały stosowane w budownictwie, np. asfalt czy beton, które przez cały dzień się nagrzewają, a następnie oddają ciepło do otoczenia, w mieście trudniej o chwile ulgi od wysokich temperatur. 

Przy wyborze miejskich atrakcji dla dziecka należy zadbać o to, aby odpowiednio chronić je przed przegrzaniem. Unikaj długiego przebywania w pełnym słońcu, zwłaszcza w okolicach południa. Zamiast gry w piłkę czy jazdy na rowerze zaproponuj dziecku spokojniejszą rozrywkę, na przykład piknik w parku. 

Bardziej żywiołowe zajęcia lepiej zachować na późne popołudnie. Przez cały dzień koniecznie pamiętajcie też o odpowiednim nawodnieniu!

 

Źródło: Niezalezna.pl, mslgroup.com, Infowire.pl

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo