Amerykanie krytykują Polskę za odmowę przyznania koncesji TV Trwam

  

Karanie kibiców za protest przeciwko premierowi, nie przyznanie Telewizji Trwam koncesji na cyfrowe nadawanie oraz wyrok za prowadzenie strony antykomor.pl to tylko niektóre kwestie z dziedziny praw człowieka, które niepokoją Departament Stanu USA. W dorocznym raporcie o prawach człowieka na świecie rząd USA w części o Polsce zwraca uwagę na problemy nieskutecznego sądownictwa, długie procedury sądowe, czy dochodzenia policji ws. antysemickich aktów – piszą polskie media. Niezalezna.pl postanowiła zajrzeć do raportu. Nie jest tak różowo jak to przedstawiają główne media w Polsce.

W części poświęconej wolności słowa i prasy w dziale na temat przestrzegania praw obywatelskich, Departament Stanu zwraca uwagę, że konstytucja gwarantuje wolność słowa i prasy, jednak prawo ogranicza te wolności.

W tym miejscu wymienia m.in. karanie kibiców za okrzyki krytykujące premiera Donalda Tuska. Raport pisze:22 września, 35 kibiców ukarano grzywnami od 500 do 1000 złotych za obrazę konstytucyjnych organów państwa oraz za zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Kary te były wynikiem wznoszonych przez kibiców obraźliwych okrzyków w kierunku premiera Tuska. Kibice protestowali przeciwko decyzji premiera o zamknięciu niektórych stadionów po chuligańskim zachowaniu”.

W innym punkcie dotyczącym cenzury raport opisuje przypadek odmówienia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca na multipleksie Telewizji Trwam. Urzędnicy amerykańscy wskazują, że podczas gdy członkowie Rady są zobowiązani do zawieszenia członkostwa w partiach politycznych i stowarzyszeniach publicznych, krytycy twierdzą, że Rada pozostaje upolityczniona”.

„17 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła licencji na cyfrowe nadawanie katolickiej telewizji, TV Trwam, z powodu rzekomych braków we wniosku. 25 maja, warszawski Sąd Administracyjny odrzucił skargę Trwam od decyzji Rady. 25 sierpnia Trwam odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 10 stycznia Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała list do Rady, w którym stwierdziła, że kryteria przyznawania licencji były niejasne (…). Podobnie, 3 lipca, Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego, twierdząc, że istnieje nadmierna swoboda w procesie nadawania licencji (…)” – piszę raport Departamentu Stanu.

Administracji amerykańskiej nie umknęło skazanie redaktora strony antykomor.pl. W części poświęconej wolności w internecie Departament Stanu opisuje przypadek Roberta Frycza.

„14 września Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim skazał Roberta Frycza na 10 miesięcy prac społecznych za znieważenie prezydenta. Frycz był redaktorem strony internetowej, na której publikował satyryczne materiały na temat prezydenta i udostępniał gry takie jak Zabójca Komora, w której użytkownicy strzelali wirtualnymi warzywami w prezydenta. 17 września, przedstawiciel ds. wolności mediów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Dunja Mijatović, skrytykował wyrok skazujący Frycza (…)”.

W ub.r. w raporcie Departamentu Stanu USA jako przykład łamania wolności słowa podano przykład Doroty Kani, która została skazana z art. 212. Chodziło o jej artykuł dotyczący b. funkcjonariusza służby bezpieczeństwa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Czarzasty zatroszczy się o byłych esbeków? „Odzyskacie wszystkie prawa nabyte”

/ Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Jeżeli będziemy mieli wpływ na współrządzenie emeryci służb mundurowych odzyskają prawa nabyte – zadeklarował w czwartek w Legnicy szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Dodał, że "lewica szanuje ludzi, którzy pracowali do roku 1990".

Wszystkie prawa nabyte, które żeście państwo uzyskali, mówię do przedstawicieli służb mundurowych, jeżeli lewica będzie miał wpływ na współrządzenie, odzyskacie. Pomogliśmy wam zebrać 300 tysięcy podpisów pod projektem ustawy, który zwróci wam wasze prawa nabyte. Zostały wam one zabrane pierwszy raz przez PO i potem przez PiS. Prawa nabyte w Polsce żadnej grupie zawodowej nie mogą być zabierane 

- mówił szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl