Amerykanie krytykują Polskę za odmowę przyznania koncesji TV Trwam

  

Karanie kibiców za protest przeciwko premierowi, nie przyznanie Telewizji Trwam koncesji na cyfrowe nadawanie oraz wyrok za prowadzenie strony antykomor.pl to tylko niektóre kwestie z dziedziny praw człowieka, które niepokoją Departament Stanu USA. W dorocznym raporcie o prawach człowieka na świecie rząd USA w części o Polsce zwraca uwagę na problemy nieskutecznego sądownictwa, długie procedury sądowe, czy dochodzenia policji ws. antysemickich aktów – piszą polskie media. Niezalezna.pl postanowiła zajrzeć do raportu. Nie jest tak różowo jak to przedstawiają główne media w Polsce.

W części poświęconej wolności słowa i prasy w dziale na temat przestrzegania praw obywatelskich, Departament Stanu zwraca uwagę, że konstytucja gwarantuje wolność słowa i prasy, jednak prawo ogranicza te wolności.

W tym miejscu wymienia m.in. karanie kibiców za okrzyki krytykujące premiera Donalda Tuska. Raport pisze:22 września, 35 kibiców ukarano grzywnami od 500 do 1000 złotych za obrazę konstytucyjnych organów państwa oraz za zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Kary te były wynikiem wznoszonych przez kibiców obraźliwych okrzyków w kierunku premiera Tuska. Kibice protestowali przeciwko decyzji premiera o zamknięciu niektórych stadionów po chuligańskim zachowaniu”.

W innym punkcie dotyczącym cenzury raport opisuje przypadek odmówienia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca na multipleksie Telewizji Trwam. Urzędnicy amerykańscy wskazują, że podczas gdy członkowie Rady są zobowiązani do zawieszenia członkostwa w partiach politycznych i stowarzyszeniach publicznych, krytycy twierdzą, że Rada pozostaje upolityczniona”.

„17 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła licencji na cyfrowe nadawanie katolickiej telewizji, TV Trwam, z powodu rzekomych braków we wniosku. 25 maja, warszawski Sąd Administracyjny odrzucił skargę Trwam od decyzji Rady. 25 sierpnia Trwam odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 10 stycznia Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała list do Rady, w którym stwierdziła, że kryteria przyznawania licencji były niejasne (…). Podobnie, 3 lipca, Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego, twierdząc, że istnieje nadmierna swoboda w procesie nadawania licencji (…)” – piszę raport Departamentu Stanu.

Administracji amerykańskiej nie umknęło skazanie redaktora strony antykomor.pl. W części poświęconej wolności w internecie Departament Stanu opisuje przypadek Roberta Frycza.

„14 września Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim skazał Roberta Frycza na 10 miesięcy prac społecznych za znieważenie prezydenta. Frycz był redaktorem strony internetowej, na której publikował satyryczne materiały na temat prezydenta i udostępniał gry takie jak Zabójca Komora, w której użytkownicy strzelali wirtualnymi warzywami w prezydenta. 17 września, przedstawiciel ds. wolności mediów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Dunja Mijatović, skrytykował wyrok skazujący Frycza (…)”.

W ub.r. w raporcie Departamentu Stanu USA jako przykład łamania wolności słowa podano przykład Doroty Kani, która została skazana z art. 212. Chodziło o jej artykuł dotyczący b. funkcjonariusza służby bezpieczeństwa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Czy Budka słucha tego, co mówi? Wierzy, że Koalicja Obywatelską będzie... jedyną koalicją

Borys Budka i Grzegorz Schetyna / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Nie mamy wrogów po stronie opozycji, wybraliśmy formułę, która w naszej ocenie pozwoli na skuteczną rywalizację z obozem władzy - zaznaczył wiceszef PO Borys Budka. Wyraził też przekonanie, że Koalicja Obywatelska będzie jedyną koalicją w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w czwartek, że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych w formule Koalicji Obywatelskiej wraz z Nowoczesną i Inicjatywą Polska. 20 proc. miejsc na listach KO mieliby otrzymać kandydaci "obywatelscy", czyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci oraz samorządowcy. PSL zapowiedział samodzielny start pod szyldem "PSL - Koalicja Polska".

Tymczasem liderzy Wiosny Robert Biedroń i SLD Włodzimierz Czarzasty ogłosili w czwartek zamiar budowy bloku lewicowego z udziałem Lewicy Razem. O formule startu w wyborach mają poinformować w piątek o godz. 13:00.

Tymczasem Borys Budka na antenie Polskiego Radia 24 przekonywał, że Koalicja Obywatelska... będzie „jedyną koalicją w tych wyborach”.

Na uwagę, że zapowiedziana jest przecież również koalicja lewicy, Budka szedł w zaparte.

Będzie jedna lista lewicowa pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej i druga lista pod szyldem PSL. Z oczywistego względu, chodzi o próg wyborczy.
- podkreślił, dodając, że w przypadku koalicyjnego komitetu wyborczego próg wyborczy wzrasta z 5 proc. do 8 proc.

Po chwili zaczął przekonywać, że Platforma nie ma wrogów w szeregach opozycji i zaczął przekonywać, że nie było innej koalicji poza Koalicją Obywatelską. On tak serio? Wygląda na to, że tak:

Wyciągamy wnioski z przeszłości, my absolutnie nie mamy wrogów po stronie opozycji. Być może uda się stworzyć jedną listę lewicy, być może PSL przekroczy próg wyborczy, to nie są nasi rywale, to nie są nasi przeciwnicy, natomiast wybraliśmy formułę, która w naszej ocenie pozwoli na skuteczną rywalizację z obozem władzy.[...]  PSL, wychodząc z Koalicji Europejskiej, de facto ten projekt zakończyło. Nie było innej koalicji aniżeli Koalicja Obywatelska
- zaznaczył.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl