Obchody w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pojawił się tęczowy wieniec

Przedstawiciele władz państwowych, powstańców i mieszkańców stolicy zebrali się w sobotę po godz. 18.00 na placu Krasińskich w Warszawie. W przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się tam msza święta. Na zdjęcie nadesłanym do naszej redakcji widać wieńce oczekujące na złożenie. W jednym z nich kwiaty ułożono w tęczę - symbol LGBT.

fot. niezalezna.pl

W liturgii, której przewodniczy ordynariusz białostocki i administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek, biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Nasza redakcja otrzymała zdjęcie z miejsca uroczystości. Pokazuje szereg wieńców, oczekujących na złożenie. Jeden z nich przykuwa szczególną uwagę. Złożono go z kwiatów, które w całości tworzą tęczę LGBT.

(fot. niezalezna.pl)

 

Oficjalne obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowało 29 lipca wmurowano kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. W piątek 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się z powstańcami warszawskimi. Prezydent wręczył uczestnikom powstania ordery i odznaczenia państwowe.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#mazowieckie

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo