Proces burmistrza Biskupca i prezesa wodociągów

Na 27 października został wyznaczony pierwszy termin rozprawy w sprawie przeciwko burmistrzowi Biskupca Kamilowi K. i prezesowi tamtejszego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Markowi Ś. - poinformował Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Honza Groh (Jagro), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżyła burmistrza i prezesa zarządu przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji o wyrządzenie tej spółce szkody w wielkich rozmiarach. W toku śledztwa oskarżeni nie przyznali się do zarzucanego im czynu i odmówili składania wyjaśnień.

"Przestępstwo zarzucane obu oskarżonym - według ustaleń prokuratora - miało polegać na tym, że jako osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Biskupcu nie dopełnili oni ciążących na nich obowiązków przy przygotowywaniu inwestycji, a następnie zawarciu w dniu 4 kwietnia 2017 r. umowy sprzedaży inwestorowi nieruchomości gruntowych"

- poinformował w  komunikacie rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

W ocenie oskarżyciela, Kamil K. i Marek Ś., pomimo obowiązywania od 2016 r. nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Biskupiec, podnoszącego wartość objętego nim terenu, nie dokonali ponownego oszacowania wartości części działek wniesionych do spółki wodociągowej aportem przez gminę, jak również w cenie sprzedaży inwestorowi tych nieruchomości, nie uwzględnili części podatku VAT oraz szeregu innych kosztów. W rezultacie oskarżeni swoim działaniem mieli wyrządzić biskupieckiemu przedsiębiorstwu wodociągów i kanalizacji szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, w łącznej kwocie ponad 7,9 mln zł.

Sędzia Dąbrowski-Żegalski przekazał też, że sąd wyznaczył pierwszy termin rozprawy na 27 października 2021 r., a także 10 kolejnych terminów w listopadzie i grudniu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo