Choroby reumatyczne. Jak leczyć bóle stawów i kręgosłupa?

Choroby stawów oraz kręgosłupa są coraz częściej diagnozowane w Polsce. Ma to duży związek z nieodpowiednim odżywianiem, coraz częściej pojawiającą się nadwagą oraz mało aktywnym trybem życia. Jak temu przeciwdziałać?

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Popularyzowanie wiedzy na temat badań profilaktycznych, ale również samych chorób reumatycznych, powinno być priorytetem – tłumaczy prof. Piotr Wiland, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego i USK we Wrocławiu.

Specjalista zaleca, żeby zwracać uwagę nawet na najmniejsze dolegliwości związane ze stawami obwodowymi, szczególnie jeśli pojawiają się w nich obrzęki

Nieleczone choroby reumatyczne są przyczyną częstego wykluczenia społecznego oraz życia w bólu.
- ostrzega prof. Piotr Wiland. 

Według badania „Stan Zdrowia Polaków”, przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków, aż 75,9 proc. ankietowanych odczuwało w ostatnim czasie bóle stawów i kręgosłupa. Dlatego właśnie miesiąc sierpień inicjatorzy kampanii „Zmieniamy Przyzwyczajenia” poświęcają właśnie na profilaktykę w kwestii chorób reumatycznych. Kampania ma się zatem przyczynić do zmiany nawyków Polaków i zachęcić do wykonywania badań profilaktycznych, które w czasie pandemii zostały szczególnie zaniedbane.

W ramach akcji do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony jest edukacji w czterech obszarach profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane były bezpłatne badania z zakresu kardiologii, lipiec był miesiącem urologii oraz ginekologii, sierpień poświęcony jest reumatologii, z kolei wrzesień dotyczyć będzie choroby Alzheimera.

Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z danym lekarzem specjalistą. 4 sierpnia przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będzie można wykonać w mobilnym punkcie diagnostycznym bezpłatne badania EKG, zmierzyć saturację, skontrolować ciśnienia tętnicze krwi oraz sprawdzić zagrożenie chorobami reumatologicznymi. Mobilny punkt będzie czynny w godzinach 8:00-16:00.

Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl.

 

Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo