NASZA ROZMOWA. Jak Putin wykorzysta tragedię w Bostonie?

Zamachu w Bostonie dokonali pochodzący z Czeczeni bracia Carnajew. Jak prezydent Rosji Władimir Putin wykorzysta zamach jako pretekst do rozprawy z wewnętrznymi przeciwnikami? – Nie do akcji militarnej w republikach kaukaskich, ale propagandowo na pe

kremlin.ru; creativecommons.org/licenses/by/3.0 /deed.en
Zamachu w Bostonie dokonali pochodzący z Czeczeni bracia Carnajew. Jak prezydent Rosji Władimir Putin wykorzysta zamach jako pretekst do rozprawy z wewnętrznymi przeciwnikami? – Nie do akcji militarnej w republikach kaukaskich, ale propagandowo na pewno – uważa dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, ekspert ds. polityki europejskiej.
 
Sprawcami zamachu podczas bostońskiego maratonu są bracia 19-letni Dżochar i 26-letni Tamerlan Carnajew. Według amerykańskich mediów pochodzący z Czeczenii. Władimir Putin od razu podchwycił ten wątek. Czy Rosja wykorzysta tragedię z Bostonu do własnych celów?
Z racji narodowości obu zamachowców skutkiem tego wydarzenia będzie głęboki cios w kwestię czeczeńską, która już przecież jest w bardzo złym położeniu. Rosyjska propaganda z całą pewnością to wykorzysta, a obrona na forum publicznym sprawy czeczeńskiej będzie niezwykle trudna, jeśli nie niemożliwa. Nie wiemy, czy ci zamachowcy byli jakoś inspirowani – świadomie, czy nieświadomie - przez służby rosyjskie, czy też ich akt był wynikiem samodzielnej decyzji w końcu dosyć młodych ludzi i pewnie niezorientowanych w zawiłościach tego świata, ale skutek jest oczywisty. Służy to wyłącznie interesom rosyjskim i niczyim innym. Jeśli zastosować starą rzymską maksymę szukajcie tego kto odniósł korzyści, to odniosła je tylko Rosja. Naturalnie nie przesądza to o jej bezpośredniej winie, bo mamy w historii wiele przykładów posunięć irracjonalnych wykonywanych przez rozmaitych ludzi. Z punktu widzenia czeczeńskiego tak bym to odbierał – jest to absolutnie nielogiczne posunięcie. Atak na Stany Zjednoczone w wykonaniu dwóch młodych Czeczenów może przynieść tylko i wyłącznie straty sprawie czeczeńskiej. Niewątpliwie Rosja to wykorzysta. Sprawa czeczeńska wprawdzie na świecie jest już niemal zapomniana i tutaj będzie jej pewne przypomnienie, ale oczywiście sympatii Czeczeńcom nie przysporzy. Skutkowało będzie wzrostem nadzoru służb we wszystkich państwach, w których emigranci czeczeńscy przebywają. Rosyjska propaganda została bardzo mocno uwiarygodniona.
 
Kiedy Rosjanie zaczną działać?
To już się dzieje w tej chwili. Rosja nie prowadzi żadnej akcji ofensywnej w tym rozumieniu, że nic nowego na Kaukazie się nie dzieje, sytuacja jest w pewnym sensie zamrożona, a Czeczenią z ramienia Moskwy rządzi Kadyrow. Ta sytuacja bez względu na zamach w Bostonie się nie zmieni. Nie wydaje się, żeby Rosja wykorzystała ten pretekst do jakiejś bezpośredniej akcji militarnej, zwiększenia intensywności działań w Czeczenii, czy innych republikach kaukaskich. Sądzę, że konsekwencje będą przede wszystkim propagandowe, a nie jest to wstęp do akcji wojskowo-policyjnej na Kaukazie.
 
Co mogło być motywem działania braci Carnajew?
Wygląda to na nieodpowiedzialną akcję dwóch młodych ludzi, którzy zaszkodzili sprawie swojego narodu.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo