Węgierski astronauta znowu w kosmosie? Minister przedstawił ambitny plan

Węgry najpóźniej do 2025 roku znów będą miały swojego astronautę – oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych tego kraju Peter Szijjarto w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com /Creative Commons CC0/NASA-Imagery

Szef dyplomacji powiedział, że wysłanie astronauty będzie służyć celom naukowym. We współpracy z Amerykanami ma on trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie będzie prowadzić badania przy pomocy opracowanych na Węgrzech narzędzi.

- Sprzęt telekomunikacyjny, a także urządzenia służące do obserwacji Ziemi oraz pomiaru promieniowania mają zostać wyprodukowane we współpracy węgierskich przedsiębiorstw i uniwersytetów

- powiedział Szijjarto.

Minister zaznaczył, że krajowy przemysł kosmiczny był dotychczas zaniedbywany i należy to zmienić, bo sukces węgierskiej gospodarki wymaga wzmocnienia gałęzi przemysłu o wysokiej węgierskiej wartości dodanej. Według niego przemysł kosmiczny może stanowić impuls dla wzrostu.

Zapowiadając dwa lata temu wysłanie węgierskiego astronauty na ISS, Szijjarto mówił, że miałoby to nastąpić we współpracy z rosyjskim Roskosmosem.

W 2020 roku na Węgrzech obchodzono 40. rocznicę pierwszego lotu Węgra w kosmos. Pierwszym kosmonautą węgierskim był Bertalan Farkas, który poleciał w kosmos 26 maja 1980 roku i po pobycie na sowieckiej stacji orbitalnej Salut-6 wrócił na Ziemię 3 czerwca tego samego roku.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo