Premier spotkał się z Powstańcami Warszawskimi

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z Powstańcami Warszawskimi w pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich - poinformowała kancelaria premiera. W niedzielę przypada 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Powstańcami Warszawskimi w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich

 - poinformowała w piątek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na Twitterze. Do tweetu dołączono też zdjęcia premiera z powstańcami.

 

W niedzielę 1 sierpnia przypada 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Oficjalne obchody rocznicowe rozpoczęły się w piątek. Prezydent Andrzej Duda nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom powstania oraz osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach. W sobotę z udziałem przedstawicieli władz państwowych oraz uczestników powstania i mieszkańców stolicy odbędzie się msza św. na placu Krasińskich, a następnie uroczysty Apel Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W walkach zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu około 500 tys. warszawiaków wypędzono z miasta, które po Powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#Powstanie Warszawskie #Warszawa #Mateusz Morawiecki

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo