Szacunek i wdzięczność dla powstańców

Okażmy szacunek i wdzięczność powstańcom, którzy są wśród nas; niech głos kościelnych dzwonów w godzinie "W" przypomni nam o odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem – napisał administrator apostolski Ordynariatu Polowego WP abp Józef Guzdek w przesłaniu przed 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski

W sobotę 31 lipca o godz. 18.00 będzie on przewodniczył mszy św. na placu Krasińskich w Warszawie z udziałem władz państwowych w intencji poległych powstańców.

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Guzdek wydał przesłanie, w którym zaapelował o szacunek dla bohaterów z 1944 roku i godne uczczenie ich niepodległościowego zrywu. Zobowiązał jednocześnie księży kapelanów, aby 1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinę "W" – odezwały się dzwony kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju. "Przypomną one o heroicznym wysiłku powstańców, których marzeniem była wolna Ojczyzna" - napisał abp Guzdek.

Przyznał, że "dźwięk nadziei będzie się przeplatał z głosem żałoby i smutku po poległych powstańcach i pomordowanych mieszkańcach niezłomnej Stolicy". "Stańmy wtedy w zadumie i zamyśleniu. Z ich poświęcenia i ofiary życia odrodziła się wolna Ojczyzna. Ich męstwo stało się inspiracją dla powojennego pokolenia, by zrzucić brzemię kolejnego zniewolenia i budować życie społeczne na trwałych wartościach" - zaznaczył administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Zaapelował, by stając przy mogiłach poległych i zapalając symboliczny znicz odmówić w ich intencji modlitwę.

Edukacja najmłodszych

"Popatrzmy na las powstańczych krzyży na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i mogiły kryjące prochy pomordowanych mieszkańców miasta na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Opowiedzmy dzieciom i wnukom o ich rówieśnikach, którzy przedzierali się pod ostrzałem przenosząc powstańcze meldunki i pocztę, dostarczając opatrunki i leki rannym"

- wskazał abp Guzdek.

Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę wyrażenia szacunku i wdzięczności tym powstańcom, którzy jeszcze żyją. "Wsłuchajmy się w ich wspomnienia. Zatroszczmy się, by mogli godnie przeżywać swój sędziwy wiek" - wskazał arcybiskup.

Jak zaznaczył, "głos dzwonów niech przypomni nam o naszej odpowiedzialności za Ojczyznę, Europę i za siebie nawzajem".

"Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas"

- napisał abp Guzdek.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy 1 sierpnia 1944 r. przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo