Powstanie Warszawskie - było warto? Prezydent zabiera głos: Tamten heroizm miał sens

- W dyskusjach często padają pytania czy było warto, podważają sens tamtego heroizmu. Zawsze niestrudzenie powtarzam, że było warto - mówił prezydent Andrzej Duda z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podkreślał też późniejszy wkład powstańców warszawskich w odzyskanie przez Polskę wolności.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent podkreślał, że powstańcy warszawscy są bohaterami nie tylko zrywu z sierpnia 1944 roku, ale także dziesiątek lat późniejszych.

Jak mówił, ludzie ci nigdy nie utracili swej wewnętrznej wolności.

"To dlatego właśnie mogliście kolejne pokolenia wychować w wierze w to, że tę wolność uda się odzyskać. Z całego serca wam za to dziękujemy"

- dodał prezydent. "To jest wasza wielka zasługa dla suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej" - mówił Duda.

Prezydent zaznaczył, że nikt nie zwróci życia poległym, nie usunie blizn, które zostały po ranach, blizny w sercach - po stracie najbliższych, przyjaciół, po dramatach, które widzieli.

"Ale zawsze niestrudzenie to powtarzam wobec różnych dyskusji, które w różnych miejscach się toczą, padają w tych dyskusjach często pytania czy było warto i bardzo często podważają sens tamtego heroizmu - było warto. Bo nikt nie potrafi ocenić jak wielki jest wkład tamtych dni w dzisiejszą wolną Polskę, ale nie ma żadnych wątpliwości, że jest, i jaki jest wasz wkład później w to, że ta wolność została odzyskana - przez was i przez waszych następców, przez tych, którzy spod waszej ręki wyszli"

- mówił prezydent.

Podziękował też młodym ludziom, którzy pomagali powstańcom warszawskim w czasie pandemii COVID-19.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo