Zagraniczne akcenty na 11. Warszawskich Targach Książki

11. Warszawskie Targi Książki (WTK) odbędą się od 9 do 12 września. Honorowym gościem Targów będą Czechy. Nie zabraknie też reprezentacji Hiszpanii, prozy skandynawskiej, książek z Rosji i Rumunii - poinformowano w czwartek na Twitterze Instytutu Książki (IK).

pixabay

"Wszystko, co najlepsze w literaturze czeskiej, będzie można znaleźć w pawilonie Republiki Czeskiej – namiocie o powierzchni 300 mkw, obok którego na Scenie Czeskiej odbywać się będą spotkania z 11 autorkami i autorami"

- napisano na stronie IK.

Jak wyjaśniono, ambasadorem programu jest pisarz, dziennikarz i propagator kultury czeskiej Mariusz Szczygieł, który "będzie nadawał ton wydarzeniom literackim, poprowadzi również wybrane spotkania z pisarzami". "Ponadto Polska Izba Książki, wspólnie z ekspertami z Czech, planują dyskusję na temat rynku książki i rozwoju czytelnictwa w Polsce i w Czechach, m.in. o tym jak czytają Czesi, jak działa czeski rynek wydawniczo-księgarski, jakie zmiany zaszły na rynku książki w obliczu pandemii u naszych sąsiadów i u nas" - napisano.

"Hiszpanię podczas WTK reprezentować będą: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa oraz Turespana. W tym roku przypada 30-lecie istnienia Instytutu Cervantesa, a zatem i 30. rocznica doskonalenia hispanistów. Jest to również 100-lecie Dyplomacji Kulturalnej Hiszpanii (1921-2021)"

- czytamy w informacji.

Zaznaczono, że "stoisko skandynawskie prezentować będzie w tym roku głównie literaturę duńską – od baśni Andersena po najnowszą duńską prozę, a także znakomitą poezję". "Nie zabraknie również rodzynków literatury szwedzkiej, norweskiej, fińskiej i islandzkiej" - dodano.

Organizatorami stoiska są Goodbooks (literaturaskandynawska.pl), ksiegarniadunska.pl oraz wydawnictwo DRIADA.

"Miłośników literatury rosyjskiej zaprosi Rosyjski Instytut Przekładów Literackich, który pełnić będzie rolę oficjalnego przedstawiciela Rosji na 11. Warszawskich Targach Książki"

- czytamy w informacji.

Zapowiedziano, że "literaturę rumuńską, w znakomitym wyborze, zaprezentuje na WTK Rumuński Instytut Kultury".

"Na WTK, z inicjatywy Polskiej Izby Książki, planowane są ponadto spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Unii Europejskiej (EUPL)" - napisano.

Wyjaśniono, że "European Union Prize for Literature to nagroda, która powstała w 2008 r., a jej celem jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodne bogactwo współczesnej literatury europejskiej w dziedzinie literatury pięknej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zachęcanie do większego zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów".

"Polska Izba Książki jest współorganizatorem tego konkursu w Polsce, który obejmuje nasz kraj raz na trzy lata. Do dziś laureatami nagrody została czwórka polskich autorek i autorów: Jacek Dukaj, Piotr Paziński, Magdalena Parys oraz Marta Dzido"

- czytamy na stronie IKI.

Warszawskie Targi Książki, wcześniej planowane na czerwiec, w tym roku odbędą się w dniach 9-12 września w wersji plenerowej, na płycie przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki - informują fundacja Historia i Kultura i spółka Targi Książki.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo