To w ich procesach orzekał Stefan Michnik. W 2019 roku IPN opublikowało nazwiska skazanych na śmierć

27 lipca 2021 w Göteborgu zmarł sędzia i adwokat, działacz komunistyczny, informator i rezydent Informacji Wojskowej Stefan Michnik. Niemal dwa lata temu IPN podał dane siedmiu osób skazanych na śmierć przez sędziego stalinowskiego.

Stefan Michnik
Autorstwa Nieznany - Institute of National Remembrance Archive, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76643619

Poseł Tomasz Jaskóła (KP UPR) we wrześniu 2019 roku wystąpił do IPN o listę osób, które Stefan Michnik skazał na śmierć. Jak podało w informacji Biuro Poselskie Jaskóły, w odpowiedzi na wniosek posła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przedstawiła dane siedmiu osób skazanych przez Stefana Michnika.

Są to osoby, jak podał IPN, "wobec których Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (lub Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie) z udziałem Stefana Michnika jako przewodniczącego składu lub sędziego orzekającego wymierzył karę śmierci".

W wykazie znaleźli się:

  • oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz formacji będących jego kontynuacją w okresie II Wojny Światowej, Zefiryn Machalla;
  • członek konspiracyjnej organizacji niepodległościowej "Kraj", Hubert Cieślak;
  • rzekomy współpracownik wywiadu angielskiego, Edward Gubała;
  • kurier II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz placówki informacyjno-wywiadowczej "Biuro Planowania". Felicja Wolff vel Anna Neuman;
  • członek konspiracyjnych organizacji niepodległościowych Związek Walki Zbrojnej, Armia Krajowa oraz Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Franciszek Blok;
  • oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, Maksymilian Chojecki;
  • oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz formacji będących jego kontynuacją w okresie II Wojny Światowej, Jerzy Lewandowski.

Wówczas IPN poinformował o przedstawieniu nowych zarzutów dotyczących zbrodni sądowych wobec sędziego stalinowskiego Stefana Michnika. Jak wskazano, przestępstwa popełnione w latach 50. XX w. przez Michnika stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości, które w świetle prawa międzynarodowego nie ulegają przedawnieniu. Postępowanie przeciwko Stefanowi Michnikowi prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

W związku z nowymi zarzutami, we wrześniu 2019 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu Stefana Michnika, który od lat mieszkał w Szwecji i miał obywatelstwo polskie oraz szwedzkie. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Michnika Europejski Nakaz Aresztowania.

Stefan Michnik (ur. 1929) od co najmniej 2008 r. unikał jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną; nie odbierał również korespondencji kierowanej do niego w śledztwie.

Jak czytamy dziś w "Gazecie Wyborczej", Stefan Michnik zmarł 27 lipca 2021 w Göteborgu (Szwecja). Miał 92 lata.

Dziś, czyli trzy dni po śmierci, Adam Michnik - przyrodni brat Stefana - zamieścił w "Gazecie Wyborczej" kuriozalny nekrolog. Dowiadujemy się z niego, że Stefan Michnik "wiele wycierpiał".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo