Coraz bliżej obwodnicy Nałęczowa

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie ogłosił przetarg na budowę obwodnicy Nałęczowa (Lubelskie). Nowa droga o długości 5,2 km ma być gotowa w połowie 2024 r. Inwestycja powstanie ze środków rządowych.

Piotr Wójcik/UMWL

Nałęczów zasługuje na to, żeby być uzdrowiskiem przez duże "U", gdzie nie będzie samochodów ciężarowych, które będą przejeżdżać niedaleko tego pięknego parku, po wąskich uliczkach Nałęczowa i emitować spaliny

– powiedział podczas konferencji prasowej w Nałęczowie marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie ogłosił właśnie przetarg na obwodnicę Nałęczowa w ciągu drogi nr 830. Według marszałka to dobra wiadomość dla mieszkańców i gości Nałęczowa, którzy przyjeżdżają się tu leczyć i wypoczywać. "Zaczynamy przywracać Nałęczów jako perłę uzdrowisk polskich (…) To odciąży praktycznie do zera ruch samochodów ciężarowych, które wożą bogactwo Nałęczowa, czyli wody mineralne" – zaznaczył marszałek.

Wicemarszałek województwa Michał Mulawa podkreślił, że 40 lat to miasto czekało na realizację obwodnicy. "Również status uzdrowiska w Nałęczowie był zagrożony właśnie przez to, że ta arteria nie była budowana" – dodał.

5,2 km obwodnica Nałęczowa przebiegać będzie po nowym śladzie. Swój początek będzie mieć w okolicy miejscowości Bochotnica-Kolonia i Sadurki, gdzie powstanie rondo.

Zakończy się również rondem w okolicach Piotrowic Małych. Inwestycja powstanie z środków rządowych.

Jak powiedział rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Kamil Jakubowski, wyłonienie wykonawcy budowy obwodnicy Nałęczowa planowane jest przed świętami Bożego Narodzenia. "Od momentu podpisania umowy z wykonawcą, będzie miał on 30 miesięcy na realizację inwestycji. Oznacza to, że do czerwca 2024 r. ta droga powinna być gotowa" – zaznaczył Jakubowski.

Podczas konferencji prasowej poinformowano również o ogłoszeniu przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 830 od granic Lublina do Nałęczowa. Zapowiedziano również projektowanie drugiej części obwodnicy Nałęczowa w kierunku Kazimierza Dolnego.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo